Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Portugalii

Do poruszania się portugalskimi drogami uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat i posiadają prawo jazdy. Kategoria B umożliwia prowadzenie pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 tony (wliczając przyczepę do 750 kg). Kierowca musi także posiadać dowód rejestracyjny oraz ważne ubezpieczenie OC.

Wszyscy podróżujący samochodem mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu, jak i z tyłu, o ile takowe są zainstalowane w pojeździe. Przewożenie dzieci do 12 lat i 150 cm wzrostu możliwe jest z przodu i z tyłu samochodu wyłącznie w foteliku (z przodu pojazdu nie może działać poduszka powietrzna). Pasażerowie do 3 lat muszą podróżować w foteliku typu kołyska (pozycja niemal leżąca).

W samochodzie należy obowiązkowo przewozić trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest także posiadanie apteczki z gumowymi rękawiczkami, gaśnicy, kompletu zapasowych żarówek, a także zabezpieczenia antywłamaniowego. Obowiązkowa jest także kamizelka odblaskowa, którą należy na siebie założyć przy wychodzeniu z pojazdu poza terenem zabudowanym. Dopuszczalny limit alkoholu w organizmie kierowcy to 0,5 promila.

Ze świateł mijania w terenie zabudowanym można korzystać w nocy, a także za dnia, jeśli widoczność jest ograniczona przez złe warunki atmosferyczne. W tunelach oraz na drodze IP5 (Aveiro-Vilar Formoso) światła mijania są obowiązkowe. Dodatkowo należy pamiętać o oświetleniu tylnej tablicy rejestracyjnej. W Portugalii brak jest przepisów dotyczących stosowania opon zimowych.

Ograniczenia prędkości obowiązujące w Portugalii – w terenie zabudowanym do 50 km/h, na autostradach do 120 km/h (jeśli podróżujemy z przyczepą – 100 km/h), na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym – 90-100 km/h (z przyczepą – 70-80 zł). Specjalne ograniczenia dotyczą podróży przez most Avril w Lizbonie – prędkość do 40-60 km/h oraz mniej doświadczonych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy przez okres krótszy, niż rok – maksymalna prędkość w ich przypadku to 90 km/h (na autostradach i poza terenem zabudowanym).

Przykładowe mandaty: za jazdę pod wpływem alkoholu lub znaczne przekroczenie prędkości przewidziana jest kara do równowartości 10 000 zł, a za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa lub rozmowę przez telefon bez zestawu głośnomówiącego – do 2500 zł. Turyści z zagranicy powinni uregulować należność na miejscu gotówką.

Popularne miasta: