Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Portugalii

Położenie

Portugalia leży w południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Od zachodu oraz południa oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, z kolei południowo-wschodnia część kraju graniczy z Hiszpanią. Portugalia to najdalej wysunięty na zachód kraj Europy.

Ukształtowanie terenu

W Portugalii przeważa krajobraz wyżynno-górski. Kraj można podzielić na dwie części – północną oraz południową, a umowną granicą jest dolina Tagu. Północne terytorium Portugalii charakteryzuje się wysokimi pasmami górskimi, natomiast w części południowej przeważają wyżyny oraz niziny. Najwyższym szczytem Portugalii kontynentalnej jest Estrêla (19991 m), która znajduje się w paśmie górskim Serra da Estrêla. Z kolei najwyższym szczytem kraju jest wygasły wulkan o nazwie  Punta do Pico (2351 m), który mieści się na archipelagu Azory.

Podstawowe informacje

Pełna nazwa kraju to Republika Portugalska. Granica z Hiszpanią liczy 1214 km, natomiast długość linii brzegowej Portugalii wynosi 1793 km. Kraj zamieszkuje ok. 11 mln mieszkańców, z czego 92% to Portugalczycy, pozostałe grupy etniczne to przede wszystkim Brazylijczycy, Chińczycy oraz imigranci z Afryki. Powierzchnia Portugalii liczy 92, 2 tys. km2. W Portugalii językiem urzędowym jest język portugalski, natomiast obowiązująca waluta to euro. Stolicą kraju jest Lizbona. Największe miasta kraju to – obok wspomnianej Lizbony – Porto, Braga, Setúbal i Aveiro.

Dojazd

Do Portugalii można dotrzeć transportem samochodowym oraz lotniczym. Oczywiście najszybciej dotrzemy do kraju samolotem – z Warszawy do Lizbony lot trwa 4 godziny (różnica czasu między krajami wynosi 1 godzinę). Główne porty lotnicze kraju znajdują się w Lizbonie, Porto, Faro, Maderze, São Miguel oraz Azorach. Trasę obsługują samoloty rejsowe LOT-u. Podróż samochodem będzie bardziej męcząca i zajmie nam ponad jeden dzień. Trasa Warszawa-Lizbona liczy 3366 km, z czego ponad 3 tys. km z nich obejmuje przejazd autostradami. Sieć dróg w Portugalii jest dobrze rozwinięta, a większość z autostrad jest płatna. Za przejazd na poszczególnych odcinkach zapłacimy od kilku do kilkudziesięciu euro (płatność gotówką lub kartą magnetyczną). W Portugalii swoją ważność zachowuje polskie OC. Pamiętajmy, że dzieci do lat 12  i poniżej 150 cm wzrostu powinny być przewożone w specjalnych fotelikach. Niestety, nie istnieje żadne bezpośrednie połączenie kolejowe łączące Polskę z Portugalią.

Turystyka

Turystyka napędza gospodarkę Portugalii. Co roku wielu turystów zwiedza najpiękniejsze regiony kraju. Największe atrakcje turystyczne to oczywiście portugalskie plaże, które są położone w południowej części kraju, na przykład Lagos, Faro czy Albufeira. Dużą popularnością cieszą się także kąpieliska morskie na Maderze. Pielgrzymi z całego świata wędrują do sanktuarium w Fatimie. Turyści chętnie zwiedzają również największe, ale też najsłynniejsze miasta w Portugalii, czyli Lizbonę oraz Porto. W Portugalii znajduje się 15 zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jak na przykład lasy wawrzynowe na Maderze, historyczne centrum miasta Porto czy klasztor Dominikanów w Batalha.

Popularne miasta: