Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia portugalska

Portugalczycy przywiązują wielką wagę nie tylko do smaku potraw, ale także do sposobu jedzenia. Spotkania w restauracji, obfite obiady i kolacje, jedzenie śniadań w drodze do pracy to typowe zachowania dla mieszkańców tego kraju. Większości z nas (i słusznie!) portugalska kuchnia kojarzy się z sardynkami w oliwie, krewetkami, oliwkami, oliwą z oliwek, skorupiakami i tuńczykiem. Warto zaznaczyć, iż Portugalczycy jedzą również dużo mięsa, szczególnie wołowiny.

Najsłynniejsze potrawy to m.in. zupa Caldo verde – z dodatkiem  kapusty, ziemniaków i wędzonej wędliny – oraz zupa rybna i grillowane sardynki. Portugalia znana jest także z licznych przepisów na dania z suszonego dorsza. Jest ich ponad 365! Jednym z przykładów jest Bacalhau com Natas, czyli dorsz zapiekany w beszamelu. Inne smaczne potrawy rodem z Portugalii, to na przykład Arroz de marisco, czyli danie składające się z ryżu, warzyw i owoców morza.

Portugalia kojarzy się nam także z produkcją win, zwłaszcza porto i madery, które zyskały największą sławę na świecie. Lampka dobrej jakości wina jest dodatkiem do każdego posiłku. Warto także spróbować tamtejszej wódki, na przykład Figo (produkowanej z fig). Piwo jest trunkiem mało popularnym wśród mieszkańców Portugalii. Dodatkiem do wielu dań jest również mocna i aromatyczna kawa, którą Portugalczycy uwielbiają. Jeśli chodzi o desery, dużą sławę zyskał ryżowy pudding, a także tarty z owocami oraz babeczki z nadzieniem budyniowym.

Popularne miasta: