Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny w Portugalii

Walutą obowiązującą w Portugalii jest euro, które dzieli się na 100 centów (kurs euro waha się pomiędzy 4,0 a 4,4 PLN). Ceny są zróżnicowane ze względu na region kraju – najdrożej jest w dużych miastach i najpopularniejszych miejscowościach turystycznych. Zdecydowanie nie jest to dla Polaków najtańszy kierunek. Więcej, niż w kraju, zapłacimy za niemal wszystko – zakupy spożywcze, używki, posiłki czy zakwaterowanie.

Duże zakupy spożywcze warto robić w sklepach międzynarodowych sieci i dyskontach. Można jednak przyjąć orientacyjne stawki, które prezentują się następująco: bochenek chleba – 2,5-3 zł, litr mleka – 4-5 zł, kilogram sera białego – 28-30 zł, kilogram szynki – 60-70 zł, kilogram ziemniaków – 3-3,5 zł, woda mineralna – 2-3 zł, kilogram jabłek – 5-6 zł, kilogram mięsa drobiowego – 20-25 zł.

Więcej zapłacimy także za inne artykuły. Koszt paczki papierosów to nawet 20-25 zł, pół litra piwa – 4-5 zł, litr wódki – 45-80 zł. Bilet na jeden przejazd komunikacją miejską to wydatek 5-6 zł, a cena litra benzyny bezołowiowej – 7-7,2 zł.

W budżecie niezbędnym na wyjazd do Portugalii należy ująć także koszty wyżywienia. Te także nie należą do najniższych z polskiej perspektywy. Za obiad w najtańszym lokalu zapłacimy 25-35 zł, a w średniej klasy restauracji – 50-60 zł. Z kolei zestaw w popularnej sieci fast food to koszt 20-25 zł. Za kawę w restauracji zapłacimy 6-8 zł, kufel piwa – 8-12 zł, a szklankę napoju gazowanego – 5-6 zł.

Warto wspomnieć o kosztach zakwaterowania, które tradycyjnie zależą od terminu wypoczynku (latem najdrożej) oraz lokalizacji (znacznie więcej zapłacimy w miejscowościach typowo turystycznych, choć stanowią one w Portugalii większość). W hostelu zatrzymamy się za 60-80 zł za dobę, w średniej klasy hotelu – 100-150 zł, a w lepszym – 150-400 zł, chociaż ceny maksymalne zmieniają się wraz ze wzrostem zainteresowania turystów. Pośrednim rozwiązaniem jest pokój z łazienką w prywatnym domu – to średnio koszt 90-140 zł za jedną osobę.

Kierowcy muszą pamiętać o płatnych autostradach. Opłaty pobierane są za niewielkie odcinki lub całą trasę, w zależności od tego, ile kilometrów autostrady przejechaliśmy. W pierwszym przypadku to koszt kilku-kilkunastu złotych za odcinek, a za przejazd całą długością trasy – nawet do kilkudziesięciu złotych. Godzina postoju na wyznaczonych miejscach parkingowych w miastach to 2-3 zł.

Przykładowe ceny:

bochenek chleba – 2,5-3 zł
mleko – 4-5 zł
kilogram szynki – 60-70 zł
woda mineralna – 2-3 zł
paczka papierosów – 20-25 zł
nocleg w hostelu – 60-80 zł
litr benzyny bezołowiowej – 7-7,2 zł

Popularne miasta: