Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Portugalia - kultura i religia

Religia
 
Portugalia to kraj katolicki (ponad 90% ludności określa się mianem katolików, pozostali to buddyści, protestanci lub osoby bezwyznaniowe). Kościół katolicki w Portugalii dzieli się na 3 metropolie (lizbońską, Bragi oraz Évory), w skład których wchodzą archidiecezje oraz diecezje. Większość mieszkańców jest bardzo religijna i manifestuje swoją wiarę podczas licznych obchodów zarówno ogólnokrajowych świąt kościelnych, jak i regionalnych uroczystości. Portugalczycy, podobnie jak Polacy, uroczyście przeżywają Wielkanoc oraz Święta Bożego Narodzenia. W tym szczególnym czasie organizowane są pochody, Msze Święte, a mieszkańcy dekorują swoje domy oraz przygotowują świąteczne potrawy. W Wielkanoc na stole królują potrawy z jagnięciny oraz owoców morza, a także kolorowe pisanki, czekoladowe jajka i migdały. Z kolei podczas Świąt Bożego Narodzenia Portugalczycy ubierają świąteczne drzewka, szukają prezentów od Św. Mikołaja, a także kosztują m.in. licznych wypieków i potraw z dorsza. Do tego oczywiście lampka dobrej jakości wina.
 
Kult maryjny
 
Portugalia słynie między innymi z sanktuarium w Fatimie. To właśnie tam miało miejsce objawienie Matki Boskiej dzieciom. Obecnie jest to punkt docelowy wielu pielgrzymów z całego świata. Obok sanktuarium wybudowano bazylikę Matki Boskiej Różańcowej, która potwierdza, jak ważnym w życiu religijnym Portugalczyków jest kult maryjny.
 
Kultura
   
Portugalczycy to niezwykle gościnni i  rodzinni ludzie, którzy cenią sobie dobrą zabawę oraz tradycję. Mieszkańcy są także bardzo wylewni w okazywaniu uczuć i każdą spotkaną osobę witają poprzez pocałunek w oba policzki. Nie są jednak tak ekspresyjni jak Hiszpanie. Portugalczycy nigdzie się nie śpieszą, celebrują posiłki i spotkania ze znajomymi, w trakcie których potrafią przez wiele godzin prowadzić intensywne rozmowy. Nikogo zatem nie powinno zaskoczyć spóźnianie się mieszkańców na umówione spotkania, a nawet kolacje w restauracji. Chyba nie ma także osoby, która nie słyszałaby o fado, czyli słynnej portugalskiej pieśni ludowej. Portugalczycy nie obchodzą imienin, a w dniu swoich urodzin zapraszają rodzinę oraz przyjaciół do restauracji. Jeśli wybierasz się do Portugalii, pamiętaj także o sjeście, czyli poobiednim odpoczynku mieszkańców, w czasie którego większość sklepów i instytucji jest zamknięta. Zazwyczaj sjesta trwa od 12.30 do 14.30.
 
Najważniejsze święta
 
Największe uroczystości w Portugalii wiążą się z obchodami nocy świętojańskiej oraz Wielkiego Tygodnia. To czas licznych procesji, biesiadowania i ulicznych tańców, które trwają nawet tydzień. Dużą popularnością cieszą się także tourady, czyli odpowiedniki hiszpańskiej corridy. Warto podkreślić, że podczas portugalskiej imprezy byk nie zostaje zabity, a jedynie powalony na ziemię przez torreadora. Z kolei 10 czerwca obchodzony jest Dzień Portugalii, święto państwowe, zwane także Dniem Camõesa (poety Portugalskiego). Portugalczycy słyną z zamiłowania do procesji oraz festiwali. Każdy region obchodzi uroczyście święto swojego patrona. Większość festiwali odbywa się od kwietnia do października.
Popularne miasta: