Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Portugalia - zabytki i atrakcje

Najpiękniejsze zabytki

Portugalia to kraj pełen ciekawych miejsc. Na  Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO znajduje się 15 obiektów z tego kraju. Wśród nich jest oczywiście historyczne centrum miasta Porto, Klasztor Chrystusa w Tomar, najstarszy w Portugalii uniwersytet, który mieści się w Coimbra, a także region winnic Alto Douro oraz regiony winnic na wyspie Pico na archipelagu Azory. Warto również zobaczyć Belém w Lizbonie, gdzie znajduje się wieża obronna Torre de Belém oraz klasztor dos Jeronimos. Klasztor i kościół Dominikanów zwiedzimy w Batalha, z kolei słynna wyspa Terceira – Angra do Heroismo – to zabytek archipelagu Azory. La liście UNESCO znajduje się także opactwo cysterskie w Alcobaça, Park Archeologiczny Doliny Cõa, miasto Elvas, piękna architektura z Sintry oraz lasy wawrzynowe na Maderze. Turyści chętnie zwiedzają również miejscowość Ěvora, gdzie podziwiają zespół budowli rzymskich, gotyckich, romańskich i renesansowych. Obowiązkowym punktem wycieczek jest także historyczne centrum pierwszej stolicy Portugalii, czyli Guimarães.


Ciekawe miejsca, atrakcje, plaże

Oprócz wspomnianych wyżej zabytków, warto udać się do oceanarium w Lizbonie. Jest to największy tego typu obiekt nie tylko w Portugalii, ale także w Europie. Liczy ponad 25 tys. gatunków zwierząt. Pielgrzymi z całego świata udają się do sanktuarium w Fatimie. W tym miejscu  3 maja 1917 Matka Boska objawiła się trójce dzieci. Obecnie znajduje się tam wiele budynków sakralnych, w tym bazylika Matki Boskiej Różańcowej. Wielbiciele wypoczynku na plaży powinni udać się do najpiękniejszego kurortu nadmorskiego w Portugalii, czyli Algarte. Tamtejsze plaże zachwycają nawet najbardziej wybrednych turystów. Jeśli szukasz spokojnego miejsca, polecamy małą plażę Praia da Rocha. Jedną z najbardziej zatłoczonych plaż w Portugalii jest Praia da Caparica. Warto wspomnieć, że w Algarve znajduje się  jedno z lepszych w Europie pole golfowe. Warto także udać się na zwiedzanie piwnic lub winnic oraz skosztować wina, które jest dumą Portugalii. Wielu turystów planuje swoją podróż na czas procesji w Wielki Tydzień.   Można także wziąć udział w jednym z licznych festiwali w Portugalii, na przykład w gonitwie byków – Festas do Colete Encarnado.

Popularne miasta: