Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Polsce

Poruszanie się po polskich drogach wiąże się z dodatkowymi opłatami za przejazd autostradami. Płatne są odcinki niektórych tras, ale docelowo płacić będziemy za przejechanie każdego kilometra wszystkich polskich autostrad. W kraju nie funkcjonują okresowe winietki. Płatności dokonuje się po przejechaniu danego odcinka.

W przypadku autostrady A1 płatny jest odcinek Gdańsk-Toruń – średnio 25-30 zł, przy A2 – odcinek Konin-Świecko – 50-60 zł oraz Stryków-Koni – 10-15 zł, z kolei autostrada A4 to płatne odcinki Gliwice-Wrocław – 15-17 zł oraz Kraków-Katowice – 18-20 zł. Przejazd powstającymi autostradami A6, A8 i A18 jest bezpłatny.

Pozostałe drogi (w tym ekspresowe, mosty i tunele) są bezpłatne w użytkowaniu. Z wydatkami muszą jednak liczyć się kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Za przekroczenie prędkości grozi 50-500 zł, za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 100 zł, korzystanie z telefonu komórkowego przez kierowcę – 200 zł, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – 200 zł, nieprzepuszczenie pieszych na przejściu, jeśli mieli pierwszeństwo – 350 zł, brak fotelika dla przewożonego dziecka – 150 zł.

Ceny paliw zależą od wielu czynników i dynamicznie się zmieniają. Średnią cenę litra benzyny bezołowiowej można jednak określić na poziomie 5,30-6 zł.

Popularne miasta: