Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia polska

W powszechnym przekonaniu zagranicznych turystów kuchnia polska będzie kojarzona z tłustymi, ciężkimi potrawami i trudno się z tą opinią nie zgodzić, bo tradycyjne polskie specjały nie są przeznaczone dla osób przebywających na diecie - to prawdziwe bomby kaloryczne. W menu polskiego kucharza królują przede wszystkim potrawy mięsne przyrządzane na wiele sposobów. Szczególnie polecamy takie dania jak: bigos, kotlet schabowy, pierogi. Na współczesny kształt polskiej kuchni wpływ miała przede wszystkim historia, gdyż tereny tego kraju zamieszkiwały różne grupy etniczne i narodowe. Gdyby nie wpływy wschodnie (tatarsko-tureckie, wcześniej mongolskie), a także rusińskie, niemieckie, francuskie, włoskie i żydowskie w wielu potrawach zabrakło by nutki orientu.

Za danie typowo polskie uważa się kotlet schabowy z kapustą zasmażaną i ziemniakami oraz jako zupę- rosół. Jednakże także inne potrawy takie jak kasza czy flaki wołowe zasmakują nawet najwybredniejszemu turyście. Wszystkie potrawy zawdzięczają swój niepowtarzalny smak odpowiednio dobranym przyprawom, takim jak: majeranek, koperek, kminek, pietruszka, pieprz.

Na deser warto skosztować ciast i ciastek: babki, makowca, sernika, pierników czy pączków. Typowo polskim wypiekiem są faworki. Dla lepszego trawienia podczas uczty można wypić kieliszeczek polskiej wódki pędzonej ze zbóż i ziemniaków. W upalne dni Polacy często piją piwo chmielowe.

Popularne miasta: