Kultura i religia w Polsce
Religia
Polska ludność to w zadeklarowani w ponad 87 proc. katolicy, jednakże jak podają badania autodeklaracja nie jest równoznaczna z uczestnictwem w życiu Kościoła, warto dodać, iż w Polsce regularnie praktykuje około 40% wszystkich wierzących, co daje Polsce najwyższą pozycje w Europie. Dla Polaków bardzo ważnym świętem, które obchodzi się uroczyście z rodziną i najbliższymi jest Boże Narodzenie. Poprzedza je Wigilia, podczas które to osoby łamią się opłatkiem-symbolem pokoju i pojednania. Na stole króluje karp i świąteczne potrawy- ich skład uzależniony jest od regionu, np. na kresach wschodnich jest to kutia, przyrządzana z maku, migdałów, rodzynek, na Śląsku i w Wielkopolsce są to makówki.
W Wielkanoc natomiast na stole królują potrawy z jajek, ciasta, babki. W wielkanocną niedzielę zgodnie z polską tradycją rodziny zasiadają do stołu, aby razem zjeść wielkanocne śniadanie, którego składniki (wędlina, jajka, chleb, sól, pieprz, itp.) zostały dzień wcześniej poświęcone. W wielkanocny poniedziałek Polacy zgodnie z tradycją ludową śmigus-dyngus oblewają się wodą, szczególnie zwyczaj ten dotyczy niezamężnych panien.
Kult maryjny
W Polsce szczególną czcią otacza się obraz Czarnej Madonny, czyli Matki boskiej Częstochowskiej, który znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Obraz ten jest uważany za cudowny nie tylko przez wiernych kościoła katolickiego, ale także przez Cerkwię prawosławną. Za wstawiennictwem Madonny miały miejsca niezwykłe wydarzenia, np. waleczna obrona klasztoru podczas potopu szwedzkiego w 1655. Święto Matki Boskiej Częstochowskiej zostało ustanowione 26 sierpnia, wtedy to z całej Polski gromadzą się pielgrzymi, aby oddać cześć, dziękować i prosić o łaski.
Kultura
Polacy mogą być dumni z wielu wybitnych postaci. Fryderyk Chopin to kompozytor, który powszechnie jest kojarzony z Polską. Ponadto wśród wybitnych współczesnych polskich kompozytorów należy wymienić Krzysztofa Pendereckiego czy Witolda Lutosławskiego. Nie sposób nie wspomnieć o literatach, którzy zostali laureatami Nagrody Nobla: Henryku Sienkiewiczu, Władysławie Reymoncie, Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej. O Polakach krąży wiele dowcipów, przedstawiając ich w niekorzystnym świetle jako pijaków i złodziei, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Polacy są rodzinni, cenią sobie zacisze domowe, dużą wagę przywiązują do tradycji i przeszłości. Odwiedzając polski dom z pewnością zostaniemy poczęstowani kieliszeczkiem wódki i domowym ciastem.
Piękną, nieco zapomnianą tradycją jest całowanie kobiet w rękę na przywitanie, co wyraża oddanie honoru i wyraz szacunku. Polacy obchodzą imieniny, chyba że mieszka się na Śląsku, gdzie obchodzi się tylko urodziny.
Najważniejsze święta
W Polsce część obchodzonych świąt ma charakter religijny, będą to: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Trzech Króli, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Boże Ciało. Istotną rolę pełnią święta o charakterze historycznym. Ważnymi świętami przypominającym Polakom o ich przeszłości i tradycji są dzień Trzeciego Maja jako pamiątka uchwalenia Konstytucji oraz Święto Niepodległości przypadające na 11 listopada na cześć odzyskania przez naród niepodległości.
W uroczysty sposób obchodzi się także święta związane z określonymi grupami zawodowymi, np. na Śląsku 4 grudnia, czyli święto górnika- Barbórkę, czcząc św. Barbarę. Ciekawym świętem, podczas którego mogą bawić się nie tylko studenci są Juwenalia. Ich tradycja sięga aż XVw. i pochodzi z Krakowa, gdzie studenci na czas trwania Juwenaliów przejmowali klucze do miasta. Krakowskie Juwenalia przypominają karnawał w Rio de Janeiro, gdyż po ulicach przechadzają się studenci rozmaicie poprzebierani. W innych studenckich miastach także hucznie obchodzi się święto żaków.