Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Polskę

Podróżowanie po Polsce z roku na rok staje się coraz wygodniejsze. Przede wszystkim dzięki budowie nowych dróg oraz poprawie jakości tych istniejących. Kierowcy mają do dyspozycji ponad 1300 km autostrad i 1100 km dróg ekspresowych. Wiele nowych odcinków jest w budowie lub w planach. Zakładana długość autostrad i dróg ekspresowych w Polsce ma wynieść w najbliższej przyszłości nawet 7500 km. Mają one ułatwić podróżowanie między największymi ośrodkami miejskimi, a także połączyć nasz kraj z trasami międzynarodowymi do innych państw europejskich. Docelowo wszystkie polskie autostrady mają być płatne (na tym etapie z opłatami muszą liczyć się kierowcy podróżujący niektórymi fragmentami A1, A2 i A4). Samochód to najczęściej wykorzystywany środek lokomocji w kraju.

Warto wspomnieć o kulturze jazdy Polaków, która prezentuje się zdecydowanie lepiej, niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nagminne jest przekraczanie prędkości, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, poruszanie się wolniejszych pojazdów lewym pasem czy nieprzepuszczanie przechodniów na przejściach dla pieszych.

Większością linii kolejowych w Polsce zarządzają Polskie Koleje Państwowe. Ruch pasażerski obsługują głównie PKP Intercity oraz zarządzane przez samorządy Przewozy Regionalne. Łączna długość linii kolejowych w kraju to ponad 20 tysięcy kilometrów. Z roku na rok kolejowy ruch pasażerski zmniejsza swoje znaczenie na rzecz samochodowego. Koleje oferują stałe połączenia między wszystkimi częściami kraju. Jednak ze względu na stan infrastruktury, czas przejazdu między największymi miastami od dłuższego czasu pozostaje bez zmian. Planowane jest wprowadzenie kolei szybkich prędkości, jednak to wciąż kwestia wielu lat. Transport kolejowy może być najbardziej ekonomiczną formą podróży przy małej ilości pasażerów. W przypadku np. rodzinnego wyjazdu tańszy okazuje się przejazd samochodem, nawet pomimo rosnących cen paliwa.

Po Polsce można poruszać się także zorganizowanym transportem autobusowym. Prywatne linie kursują między największymi miastami i najpopularniejszymi kierunkami turystycznymi, z kolei lokalne autobusy PKS (Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej) docierają nawet do najmniejszych miejscowości.

Coraz lepiej prezentuje się lokalny transport lotniczy. Z wielu polskich lotnisk kursują już nie tylko samoloty międzynarodowe, ale także także międzymiastowe. To najszybsza forma podróży, np. bezpośredni lot między Warszawą a Krakowem trwa zaledwie 50 minut, przy niemal 3 godzinach w przypadku pociągu i niemal 5 godzinach spędzonych w autokarze. Loty międzymiastowe stają się przy także coraz tańsze. Do niedawna bilet na przykładową trasę kosztował nawet 500-800 zł, dziś to średnio 200-250 zł, a przy zakupie ze sporym wyprzedzeniem lub dzięki okresowym promocjom może to być nawet 80-100 zł.

Popularne miasta: