Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny w Polsce

Polska to kraj, w którym ceny zależą przede wszystkim od wolnego rynku. Poza regulacją niektórych dóbr (np. energii, paliwa) oraz ustalaniem wysokości podatków, akcyzy i innych opłat, cała reszta to kwestia popytu, podaży i dostępności niektórych towarów. Można uznać, że z roku na rok poziom cen podnosi się, ale równocześnie (przynajmniej teoretycznie) zwiększa się siła nabywcza przeciętnego obywatela. Badania potwierdzają, że w kwestii cen zbliżamy się do poziomu znanego z zachodniej części Europy.

Przykładowe ceny obejmujące podstawowe produkty: bochenek chleba – 2,5-3,5 zł, woda mineralna – 2-3 zł, litr mleka – 2,5-3 zł, papierosy – 9-15 zł, kilogram ziemniaków – 1,5-2 zł.

Za posiłek w jadłodajni lub barze szybkiej obsługi zapłacimy 10-20 zł za porcję. W restauracjach o wyższym standardzie wydać trzeba przynajmniej kilkadziesiąt złotych za zestaw obiadowy. Kufel piwa to koszt średnio 7-12 zł, drink – 10-25 zł, filiżanka kawy – 8-12 zł.

Bardzo zróżnicowane są ceny noclegów. Zależą przede wszystkim od rejonu kraju oraz pory roku. Miesiące wakacyjne oraz okres świąteczny i ferie zimowe, to czas, w którym zakwaterowanie jest najdroższe bez względu na to, czy są to góry, jeziora mazurskie, czy wybrzeże Bałtyku. Średnia cena za nocleg w hostelu (pokój wieloosobowy) to 40-60 zł, w motelu można przenocować za 50-100 zł, a średniej klasy hotele dużych sieci proponują nocleg za 120-150 zł. Najwyższy standard to wielokrotność tej kwoty – średnio 400-800 zł za dobę, choć górna granica nie istnieje.

W Polsce istnieje zwyczaj obdarowywania napiwkami, ale dotyczy przede wszystkim branży gastronomicznej. Napiwki chętnie wręczamy kelnerom i barmanom, rzadziej taksówkarzom. Przyjmuje się, że napiwek to ok. 10 procent wartości rachunku.

Ceny paliw zależą od wielu czynników i dynamicznie się zmieniają. Średnią cenę litra benzyny bezołowiowej można jednak określić na poziomie 5,30-6 zł.

Popularne miasta: