Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Polsce

Do poruszania się polskimi drogami uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat oraz posiadają prawo jazdy. Kategoria B dotyczy samochodów osobowych do 3,5 tony oraz przyczep do 750 kg. Kierowca musi także posiadać dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Obowiązkowi zapinania pasów bezpieczeństwa podlegają wszyscy pasażerowie pojazdu. Pasy muszą zostać zapięte z przodu, a także z tyłu samochodu, o ile zostały zainstalowane. Dzieci do 12 lat i 150 cm wzrostu muszą być przewożone w specjalnych fotelikach lub siedziskach.

W pojeździe należy posiadać gaśnicę z ważną legalizacją oraz trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest także posiadanie wyposażonej apteczki, kamizelki odblaskowej, linki holowniczej, zapasowego koła, podnośnika samochodowego, klucza do kół oraz zapasowych żarówek i bezpieczników.

Po polskich drogach można poruszać się z następującą prędkością: w terenie zabudowanym do 50 km/h w godzinach 5-23 i 60 km/h w godzinach 23-5, poza terenem zabudowanym – do 90 km/h na drodze jednojezdniowej i 100 km/h na drodze dwujezdniowej, na drogach ekspresowych – do 100 km/h na drodze jednojezdniowej i do 120 km/h na drodze dwujezdniowej, na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 140 km/h. W wyznaczonych strefach zamieszkania (wewnętrznych drogach osiedlowych) maksymalna prędkość to 20 km/h.

Włączone światła mijania obowiązują przez cały rok. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy do 0,2 promila.

Przykładowe mandaty drogowe: za przekroczenie prędkości grozi 50-500 zł, za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 100 zł, korzystanie z telefonu komórkowego przez kierowcę – 200 zł, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – 200 zł, nieprzepuszczenie pieszych na przejściu, jeśli mieli pierwszeństwo – 350 zł, brak fotelika dla przewożonego dziecka – 150 zł.

Popularne miasta: