Przewodnik po Polsce
Położenie
Polska to kraj położony w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim. Od zachodu graniczy z Niemcami, od południa sąsiadami są Czechy i Słowacja, od wschodu Ukraina i Białoruś, od północnego wschodu Litwa. Obwód kaliningradzki jest północną granicą Polski i Rosji, natomiast przez Bałtyk Polska graniczy z Danią oraz Szwecją.
Ukształtowanie terenu
Polska jest krajem nizinnym, większość jej obszaru wchodzi w skład wschodniej części Niżu Środkowoeuropejskiego. Polska jest położona w dorzeczu dwóch rzek: Wisły i Odry. Na północy i w centralnej części kraju znajdują się tereny nizinne, natomiast na południu występują wyżyny i góry. Miłośnicy wspinaczek mogą zdobywać polskie szczyty, bo Polska ma 70 szczytów powyżej 2000 metrów wysokości, wszystkie zlokalizowane są w Tatrach. Najwyższym punktem kraju są Rysy – szczyt w Tatrach Wysokich (2499,1 m n.p.m.), natomiast najniżej położonym punktem jest depresja Raczki Elbląskie na Żuławach Wiślanych (–1,8 m n.p.m.).
Podstawowe informacje
Pełna nazwa kraju to Rzeczpospolita Polska. Polska zajmuje 9. miejsce w Europie pod względem powierzchni oraz 8. pod względem liczby ludności. Jej terytorium- 312 679 km² zamieszkuje ponad 38 mln mieszkańców, co daje jej 34 miejsce na świecie pod względem ludności. Długość granic Polski wynosi 3511 km, w tym 440 km przypada na granicę morską. W Polsce językiem urzędowym jest język polski, natomiast obowiązująca waluta to złoty. Stolicą kraju jest Warszawa. Największe polskie miasta to: Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice.
Dojazd
Planując podróż do Polski nie należy się obawiać, iż nie znajdziemy dogodnego połączenia, gdyż zarówno transportem lotniczym, kolejowym, jaki i autobusowym (połączenia międzynarodowe firm tj. Sindbad, Eurolines, PolskiBus) bez większych problemów dojedziemy. Gdy zdecydujemy się podróżować samolotem główne porty lotnicze znajdują się w: Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Zielonej Górze, Lublinie i w Warszawie Modlinie. Do Polski można przylecieć różnymi liniami, w tym: LOT-em, Wizzair, Ryanair.
W Polsce jest rozwinięta sieć kolejowa, którą obsługują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ponadto w poszczególnych województwach występują także koleje regionalne: np. Koleje Śląskie czy Koleje Dolnośląskie. W przypadku podróży koleją można także zdecydować się na szybsze połączenie Intercity.
Sieć dróg krajowych w Polsce obejmowała 18 801,1 km. Polskie drogi mają różne kategorie, wyróżniamy autostrady i drogi ekspresowe, drogi międzynarodowe, drogi krajowe. Podróżując autem po niektórych polskich autostradach należy liczyć się z opłatami, gdyż następujące odcinki są płatne:
Autostrada A1: Pruszcz Gdański d. Rusocin – Swarożyn (24 km), Swarożyn – Nowe Marzy (64 km), Nowe Marzy – Toruń Południe d. Czerniewice (62 km).
Autostrada A2: Rzepin – Komorniki (133 km), Konin – Stryków (103 km),
Autostrada A4: Bielany Wrocławskie – Gliwice-Sośnica (166 km).
Ponadto pojazdy przekraczające dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony oraz autobusy muszą posiadać urządzenie systemu viaTOLL. System ten nalicza opłatę za przejazd na wybranych odcinkach dróg . Urządzenie to można doładować na wybranych stacjach benzynowych oraz punktach do tego przystosowanych. W przypadku braku viaTOLLa kara za przejazd wynosi trzy tysiące złotych. Podróżując autem należy pamiętać, iż kierowców obowiązuje jazda na światłach cały rok. Dzieci do lat 12 i poniżej 150 cm wzrostu powinny być przewożone w specjalnych fotelikach.
Turystyka
Z roku na roku Polska czerpie coraz większe zyski z usług turystycznych. Najwięcej turystów odwiedza takie miasta jak: Kraków, Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Poznań, Lublin i Toruń. Wiele osób z całego świata przyjeżdża, aby odwiedzić niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Turyści chętnie odpoczywają na wybrzeżu Morza Bałtyckiego; Pojezierzu Mazurskim; wspinając się w Tatrach, w których znajduje się najwyższy szczyt Polski oraz słynna Orla Perć; w Sudetach; Beskidach czy w Pieninach. W Polsce wiele obiektów zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, m.in.: Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau, Zamek w Malborku i inne. W 2012 najwięcej turystów przybyło do Polski z Niemiec i Wielkiej Brytanii.