Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Japonii

Informacje ogólne i położenie

Japonia to państwo położone u wschodnich wybrzeży Azji. Jest archipelagiem składającym się z kilku wysp i wielu wysepek na Oceanie Spokojnym. Kraj graniczy z Chinami na południowym zachodzie przez Morze Wschodniochińskie, z Koreą Północną i Południową na zachodzie przez Morze Japońskie. Wschodnie i południowe wybrzeże znajduje się nad Oceanem Spokojnym.

Państwo japońskie składa się z czterech głównych wysp – Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Podzielone jest na 47 prefektur. Stolicą kraju jest Tokio. Japonia zamieszkiwana jest przez 127 milionów ludzi, z których większość nie wyznaje żadnej wiary, choć powszechne jest praktykowanie ceremonii ślubnych czy pogrzebowych charakterystycznych dla shinto i buddyzmu. Obowiązującą walutą jest jen.

Podróż samolotem

Ze względu na położenie Japonii i jej wyspiarski charakter, do kraju najlepiej dostać się za pomocą transportu lotniczego. Na przykładowej trasie Warszawa-Tokio kursuje kilku przewoźników, choć nie ma bezpośrednich połączeń.

Trasę tę pokonać można liniami lotniczymi Finnair. Koszt biletu to średnio 3000-3200 zł w jedną stronę. Wymagana jest przesiadka w Helsinkach. Połączenie oferuje również Qatar Airways. Przesiadka odbywa się w mieście Doha, a cena biletu to 3200-3400 zł. Do Tokio dolecieć można również liniami Austrian. Konieczna jest przesiadka w Wiedniu, a koszt biletu to 4000-4200 zł.

Z Polski do Japonii kursują także linie (wszystkie połączenia z przesiadkami) Air France, Lufthansa, All Nippon Airways czy Aerofłot.

Podróż promem

Możliwe jest także połączenie drogą morską, choć koszt podróży i czas jej trwania nie są zbyt korzystne, w porównaniu do transportu lotniczego. Pierwszy etap podróży wymaga dotarcia do Władywostoku, czyli stacji końcowej Kolei Transsyberyjskiej (pociągiem lub samolotem). Stamtąd kursują promy na trasie Władywostok-Donghae-Sakaiminato-Honsiu. Podróż trwa ponad 2 dni. Warto zaznaczyć jednak, że nie są to regularne kursy, więc wymaga to wcześniejszego zaplanowania.

Atrakcje turystyczne

Symbolem Japonii jest jej stolica, czyli Tokio. To tętniące życiem miasto, które nigdy nie śpi. Pulsujące neony, wysoka zabudowa, liczne muzea, ośrodki kultury, restauracje, sklepy – to tylko niektóre charakterystyczne punkty miasta. Warto odwiedzić również Osakę, czyli jedno z najstarszych japońskich miast z licznymi zabytkami (zamkami, świątyniami) oraz nowoczesnymi parkami rozrywki.

Godne polecenia jest miasto Nana, gdzie znajdują się np. drewniane budowle buddyjskie oraz inne liczne zabytki sakralne. Z kolei w dawnej stolicy Japonii, czyli Kioto, znajdziemy imponujące rezydencje cesarskie, ponad 1,5 tys. świątyń czy malownicze ogrody. Miłośnicy natury nie mogą pominąć wyspy Hokkaido z licznymi parkami narodowymi. Niemal 2/3 jej powierzchni to lasy.

Wyznaczanie trasy