Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Japonia - kultura i religia

Japonia może poszczycić się wspaniałą kulturą, która rozwijała się przez tysiąclecia. Dla ludzi Zachodu kraj ten stanowi kwintesencję egzotyki – kuchnia, narodowe stroje, architektura, sztuka i obyczajowość są tu całkowicie odmienne od wzorców europejskich i anglosaskich. Z Japonią kojarzone są oczywiście takie elementy tradycji, jak kimono (narodowy strój), sushi (typowa potrawa) i kodeks bushido. Ten ostatni obowiązywał w społeczności japońskich samurajów, a składało się na niego nie tylko przestrzeganie zasad etykiety, ale przede wszystkim określone zasady etyczne. Szczególne znaczenie w kodeksie bushido miał honor. Jego utrata wymagała od samuraja dokonania rytualnego samobójstwa (seppuku).

Japonia posiada zupełnie odmienną od zachodu tradycyjną architekturę, czego przykładem są liczne buddyjskie świątynie i zamki siogunów, np. Zamek Himeji. Jeśli chodzi natomiast o współczesną kulturę, jednym z jej najważniejszych składników jest manga, czyli japoński komiks z charakterystycznymi postaciami. Mangę czytają wszyscy Japończycy – w tramwajach, autobusach, a także w specjalnych kafejkach. Często bohaterkami komiksów są kobiety-dzieci w typie Lolitki, roznegliżowane i przyjmujące odważne pozy. Co ciekawe, promowanie tego typu wzorców w mediach zachodnich jest zakazane, natomiast w Japonii uchodzi za całkowicie naturalne.

Religia
Dominującą grupę religijną w Japonii stanowią wyznawcy buddyzmu (36,2%), chrześcijanie to około 1,6% Japończyków, poniżej 1% ludności wyznaje religie plemienne i islam, natomiast 57% populacji nie jest związana z żadną religią.

Popularne miasta: