Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia japońska

Kuchnia japońska opiera się oczywiście na ryżu, owocach morza i rybach. Wiele dań spożywa się w postaci surowej, jak np. słynne sushi. W Japonii jada się również zupy i mięsa. Typowymi przyprawami są sos sojowy, wino ryżowe, olej sezamowy i serek tofu. Do marynowania i doprawiania potraw stosuje się także ocet ryżowy.

Tradycyjne dania
Daniem nieodłącznie kojarzonym z Krajem Kwitnącej Wiśni jest sushi. Jego składnikami są surowe ryby, nori (czyli jadalne wodorosty wysuszone i sprasowane, wykorzystywane do zawijania) oraz ryż. Ponadto ważne miejsce w kuchni japońskiej zajmują gotowane zupy (np. shirumono lub miso), sałatki z owoców morza i warzyw (sunomono) oraz marynowane warzywa (pikle).

Ponadto na japońskich stołach pojawiają się pieczone i grillowane mięsa. Z potraw smażonych popularnym daniem jest tempura, przygotowywana z  faszerowanych i panierowanych owoców morza, ryb i warzyw.

Desery i napoje
Jeśli chodzi o desery, w Japonii jada się różnego rodzaju ciasteczka, np. imbirowe, owoce w słodkich sosach (np. gruszki w sosie imbirowo-śliwkowym) czy ciasta, np. kasutera (ciasto miodowe).

Tradycyjnym japońskim alkoholem jest oczywiście słynna sake, czyli niskoprocentowy napój (14 – 20%) wytwarzany z ryżu. Trzeba jednak pamiętać, że sama nazwa „sake” w Kraju Wschodzącego Słońca oznacza każdy rodzaj alkoholu. W Japonii można się także napić np. japońskiego piwa (choćby Asahi czy Sapporo).

Popularne miasta: