Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Japonię

Podróż samochodem

Obywatele Polski mogą napotkać na spore trudności w tej kwestii. Japonia uznaje jedynie międzynarodowe prawa jazdy wydane w wybranych krajach. Wśród nich nie ma Polski. Teoretycznie dokument według wzoru Unii Europejskiej powinien być respektowany, jednak praktyka bardzo często wygląda inaczej. Najczęściej kierowcy zobowiązani są do wyrobienia japońskiego prawa jazdy. Wydawane jest na podstawie międzynarodowego dokumentu, wymaga także zdania uproszczonego egzaminu i wykonania badań lekarskich.

Sieć japońskich dróg jest bardzo gęsta. W sumie to ponad milion kilometrów. Wśród nich jest ponad 50 tysięcy kilometrów autostrad i ponad 7 tys. km. dróg ekspresowych. Podróżowanie nimi nie należy jednak do najtańszych. Na przykładowej trasie Tokio-Kagoshima, mierzącej ok. 1400 km, obowiązuje opłata w wysokości aż 800 zł, z kolei pokonanie 500 km dzielących Tokio i Kioto wymaga opłaty 300 zł. Przepisy ruchu drogowego nie różnią się specjalnie od europejskich (poza ruchem lewostronnym), jednak japońscy kierowcy często je łamią. W dużych miastach występują także ogromne korki.

Podróż autobusem

Transport autobusowy funkcjonuje niemal w całym kraju. Można w ten sposób pokonać krótkie, lokalne trasy oraz te łączące oddalone o kilkaset kilometrów miasta. Pojazdy są zazwyczaj bardzo punktualne oraz nowoczesne (klimatyzowane, z rozkładanymi fotelami i innymi udogodnieniami – przede wszystkim na trasach nocnych).

Koszt podróży nie jest jednak niski. Przejechanie 100 km wiąże się z opłatą 25-40 zł. Między miastami oddalonymi o kilkaset kilometrów bilet kosztuje więc nawet kilkaset złotych (średnio 200-400).

Podróż pociągiem

Znacznie szybszym, ale równie kosztownym środkiem transportu jest kolej. Japonia posiada gęstą sieć połączeń, w tym także pociągów szybkich prędkości. Przejazd koleją podmiejską do kilkudziesięciu kilometrów kosztuje średnio 40-50 zł w jedną stronę. Na dłuższych trasach to nawet kilkaset złotych.

Przy dłuższym pobycie warto zainwestować w kartę Japan Rail Pass, która umożliwia poruszanie się wybranymi pociągami na wszystkich trasach. Najtańsza opcja dotyczy pociągów zwykłych oraz pospiesznych (nie dotyczy najnowocześniejszych i najbardziej komfortowych składów). Karta tygodniowa kosztuje do 600 zł, dwutygodniowa – nawet tysiąc złotych. Dworce kolejowe znajdują się w centrach miast.

Podróż samolotem

Największe lotniska pasażerskie znajdują się w takich miastach jak Tokio, Sapporo, Fukuoka czy Osaka. Porty lotnicze oddalone są zazwyczaj o kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów od centralnych części miast.

Loty lokalne, między miastami i wyspami Japonii, oferują tacy przewoźnicy jak All Nippon Airways, Japan Airlines, Skymark Airlines czy Solaseed Air. To bardzo komfortowy, ale także stosunkowo drogi środek transportu. Lot w jedną stronę wewnątrz kraju kosztuje zazwyczaj kilkaset złotych (nawet do tysiąca). Koszty można obniżyć kupując bilet ze znacznym wyprzedzeniem.

Inne środki transportu

W wielu japońskich miastach działa metro. To bardzo komfortowy i szybki środek transportu. Bilet na jeden przejazd kosztuje jednak 6-10 zł. Godne polecenia są również tramwaje, które umożliwiają ominięcie miejskich korków. Cena biletu podobna, jak w przypadku metra. Koszt przejazdu taksówką także nie jest niski – średnio 6-8 zł za kilometr. Autostop przy głównych trasach praktycznie nie funkcjonuje.

Popularne miasta: