Japonia – regiony turystyczne, podział administracyjny
Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Japonia dzieli się na 47 prefektur (to-dō-fu-ken), na które składają się 43 jednostki zwane „ken”, okręg Hokkaido (dō), miasto Tokio (to) oraz dwie prefektury miejskie – Kioto i Osaka (fu). Prefekturą zarządza gubernator, który podlega lokalnemu parlamentowi.
Regiony turystyczne
Ruch turystyczny koncentruje się wokół trzech głównych regionów Japonii, są to: wyspy Honsiu i Hokkaido oraz Archipelag Riukiu. Wyspa Honsiu posiada wspaniałe walory krajobrazowe, na które składają się przede wszystkim Półwysep Ciugoku z malowniczymi górami i nizinami oraz wulkaniczny Park Narodowy Nikko, na terenie którego występują baseny termalne. Ponadto na Honsiu mieści się Tokio, stolica Japonii z licznymi atrakcjami, a także Kioto. Miasto to może się poszczycić największą ilością zabytków w całym kraju. Inne ważne ośrodki to Nara (najstarsze japońskie miasto), Osaka zwana Wenecją Japonii, Kamakura (szczególnie istotne centrum religijne, ale też wypoczynkowe) oraz Nagano, słynące z różnego rodzaju sportów.
Wyspa Hokkaido to północna część archipelagu wysp japońskich. Turyści odwiedzają tu szczególnie Sapporo, czyli centrum sportowe z licznymi atrakcjami. Na Archipelagu Riukiu, najbardziej na południe wysuniętym krańcu Japonii, najważniejszym ośrodkiem turystycznym jest Okinawa. Wyspa posiada świetne warunki klimatyczne (panuje tu klimat subtropikalny), a co więcej jest kolebką sztuk walki karate.