Przepisy ruchu drogowego w Japonii
W Japonii uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, ale to tylko teoria i dotyczy obywateli niektórych krajów. Międzynarodowy dokument wydany na podstawie polskiego prawa jazdy nie jest respektowany. Ten przywilej dotyczy tylko ok. 20 państw świata, z którymi Japonia zawarła dodatkowe umowy. Nie jest to jednak kwestia do końca rozstrzygnięta, ponieważ bywają sytuacje, kiedy prawo jazdy wydane według wzoru Unii Europejskiej jest respektowane.
Obywatele wybranych krajów mogą przez rok podróżować na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Dłuższy pobyt wymaga zdania japońskiego egzaminu i uzyskanie tamtejszego dokumentu. Polacy zobowiązani są do zdania takiego egzaminu zanim pierwszy raz wsiądą do samochodu w Japonii. To forma sprawdzenia umiejętności kierowców. Egzamin ma charakter uproszczony i pozytywny wynik wiąże się z wydaniem japońskiego prawa jazdy.
Poruszanie się po Japonii samochodem nie jest jednak zalecane turystom. Dotyczy to zwłaszcza największych miast, w których oznakowanie może wydawać się chaotyczne, a ogromne korki są na porządku dziennym. Samochód sprawdza się jednak na mniej zaludnionej wyspie Hokkaido.
W kraju obowiązuje ruch lewostronny. Podstawowym przepisem jest ograniczenie prędkości – 80-100 km/h na drogach szybkiego ruchu, w terenie niezabudowanym, do 40 km/h w miastach oraz do 30 km/h w wyznaczonych drogach wewnętrznych.
Japońscy kierowcy dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Nagminne jest niezapinanie pasów bezpieczeństwa, brak włączonych świateł, wyprzedzanie na ciągłych liniach, a także (co szczególnie istotne dla pieszych) przejeżdżanie na czerwonym świetle. Należy więc nie tylko przestrzegać ograniczeń prędkości oraz wskazówek widocznych na znakach, ale także zachować bezpieczną odległość i stale śledzić manewry pozostałych uczestników ruchu.