Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Japonii

Podstawowe informacje
Japonia, zwana Krajem Kwitnącej Wiśni, leży u wschodnich wybrzeży Azji, na Oceanie Spokojnym. Państwo usytuowane jest na archipelagu czterech dużych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu oraz ponad 6,5 tysiąca mniejszych wysepek. W sumie terytorium całego kraju zajmuje 377 921 km².

Ukształtowanie powierzchni japońskich wysp jest w większości górzyste. Najwyższy szczyt, wulkan Fudżi, wznosi się na wysokość 3776 m. n. p. m. Pod względem ustroju politycznego, Japonia stanowi monarchię parlamentarną, na czele której stoi cesarz.

Ludność
W Japonii mieszka 126,9 milionów ludzi. 98,5% to Japończycy, pozostałe nacje tego kraju to natomiast Koreańczycy, Chińczycy, Brazylijczycy i Filipińczycy.

Największe miasta
Skala urbanizacji Japonii jest ogromna – blisko 89,5% ludności kraju mieszka w miastach. Największą metropolią jest stolica Japonii, Tokio, której populacja wynosi ponad 8 milionów ludzi. Jokohamę zamieszkuje ponad 3,5 miliona ludzi, Osakę i Nagoję powyżej 2 milionów, a Sapporo ponad 1,9 milionów.

Transport
Japonia posiada świetnie rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Długość dróg wynosi 1 196 999 km, natomiast autostrad 6114 km . Sieć dróg jest niezwykle rozbudowana i gęsta, ponadto charakteryzuje się bardzo dobrą jakością i nowatorskimi rozwiązaniami.

Japonia słynie z najlepszego na świecie transportu kolejowego, na sieć połączeń składa się około 23 tysiące kilometrów. Szczególnie komfortowe jest korzystanie z szybkiej kolei Shinakansen, rozwijającej prędkość 300 km/h. Głównym krajowym przewoźnikiem jest linia JR. Ponadto większe miasta posiadają metro, a także napowietrzną kolej jednoszynową i tramwaje.

W Kraju Wschodzącego Słońca świetnie funkcjonuje również transport lotniczy. Największe lotniska znajdują się w Tokio, Osace i w Nagoi. Narodowymi przewoźnikami są Japan Airlines i All Nippon Airways.

Wyspowe położenie Japonii sprawia, że dużą rolę odgrywa tu żegluga morska. Są to przede wszystkim połączenia ze Stanami Zjednoczonymi, Australią, Europą i Zatoką Perską. Główne porty zlokalizowane są w takich miastach, jak Nagoja, Chiba, Jokohama, Kitakiusiu, Osaka, Tokio i Kobe.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Japonii najszybciej można dotrzeć samolotem. Nie ma bezpośrednich lotów, dlatego podróż trwa kilkadziesiąt godzin. Ceny biletów należą do wysokich – od 1600 zł w górę. Inną możliwością jest dotarcie do Moskwy, a następnie podróżowanie Koleją Transsyberyjską do Władywostoku, a stamtąd promem do Japonii.

Turystyka
Japonia posiada wiele wspaniałych atrakcji turystycznych, ale nie należy do czołówki najliczniej odwiedzanych krajów na świecie. Wiąże się to głównie z wysokimi kosztami podróży oraz barierą językową. Miłośnicy zabytków znajdą tu okazałą, dawną stolicę cesarstwa – Kioto, z licznymi świątyniami buddyjskimi, pałacami i malowniczymi ogrodami. Ponadto w całej Japonii można zwiedzać zamki wznoszone w czasach siogunów, np. Himeji czy Matsumoto. Podobnych wrażeń dostarczają liczne muzea i galerie sztuki.

Oczywiście Japonia to również kraj, w którym można wspaniale wypocząć. Amatorzy aktywnego trybu życia będą mieli okazję wędrować po górach i podziwiać malownicze widoki, a miłośnicy plażowania – wylegiwać się na piaszczystych wybrzeżach i korzystać z basenów termalnych.

Popularne miasta: