Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia irlandzka

Dieta Irlandczyków składa się przede wszystkim z ziemniaków, mięsa oraz ryb. Kuchnia irlandzka, jak każda inna, ma w swoim menu dania tradycyjne. Typowe irlandzkie śniadanie jest dosyć obfite. Większość mieszkańców wybiera smażony bekon, kiełbaski wieprzowe, jajka, fasolkę w sosie pomidorowym oraz pieczarki. Na stole często gości także white pudding oraz black pudding (odmiany kaszanki).

Irlandczycy bardzo lubią sycące dania z ziemniaków. Jednymi z popularniejszych posiłków są Irish stew, czyli gulasz z jagnięciny z dodatkiem marchewki, ziemniaków, cebuli i porów, a także colcannon – gotowane ziemniaki smażone z porami lub kapustą (najczęściej podawane z okazji Halloween).  Z kolei boxty, to odpowiednik naszych placów ziemniaczanych, które są podawane  na przykład z mięsem oraz sosem.

Popularne, zwłaszcza wśród turystów, jest danie fish&chips, czyli smażona ryba w cieście z frytkami. Co ciekawe, frytki bardzo często są polewane octem. Irlandia słynie także z Irish coffee (połączenie kawy, bitej śmietany oraz whisky) oraz niebieskiego sera pleśniowego – Cashel Blue Cheese. Warto spróbować także chleba sodowego.
Jeśli chodzi o alkohol, najpopularniejszymi trunkami w Irlandii są piwo (przede wszystkim ciemne piwo Guinness) oraz whisky.

Popularne miasta: