Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Irlandii

Wybierając się do Irlandii samochodem, należy pamiętać przede wszystkim o kosztach związanych z promami, dzięki którymi nasz pojazd dostanie się na wyspę. Cena za przejazd samochodem osobowym z Francji do Wielkiej Brytanii to średnio równowartość 300-500 zł. Jednak to nie koniec przepraw, bo promu wymaga także droga z Wielkiej Brytanii do Irlandii. Koszt promu z Holyhead do Dublina to nawet 700-900 zł za samochód.

W samej Irlandii także musimy liczyć się z opłatami za przejazd odcinkami autostrad. Opłaty pobierane są za takie trasy jak: M1 – Gormanston-Monasterboice, M3 – Clonee-Dunshaughlin, M4 – Kilcock-Kinnegad, M6 – Galway-Ballinasloe, M7/M8 – Portlaoise-Castletown-Cullahill, N8 – Rathcormac-Fermway, obwodnicę Waterford, obwodnicę Dublina, tunel Limerick czy Dublin Port Tunnel. Średnio wynoszą 6-8 zł za odcinek.

Kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, muszą pamiętać o mandatach: za wykroczenie średnio 250-500 zł, a za jazdę pod wpływem alkoholu nawet 5000 zł. Jeśli kara nie zostanie uiszczona w terminie – automatycznie wzrasta.

Do kosztów podróży należy doliczyć paliwo, które także pozostaje na wyższym poziomie cenowym, niż w Polsce. Średnio litr benzyny bezołowiowej to koszt 6,5-7 zł. Parkowanie w miastach kosztuje średnio 8-10 zł.

Popularne miasta: