Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Irlandia - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki

Będąc w Irlandii warto zarezerwować sobie czas na zwiedzenie Parku Narodowego w Killarney. Połączenie lasów, jezior i gór robi wrażenie na turystach z całego świata. Na terenie parku znajduje się m.in. zamek Ross oraz wodospad Torc. Jednym z najciekawszych miejsc w kraju jest grobowiec korytarzowy Newgrange, który znajduje się w hrabstwie Meath. Warto także zwiedzić zamek w Blarney i odcisnąć dłoń na tamtejszym Kamieniu Elokwencji. Zgodnie z legendą, gdy to zrobimy, już nigdy nie zabraknie nam elokwencji i daru przekonywania.

Kolejnym ciekawym miejscem w Irlandii są Grobla Olbrzyma w hrabstwie Antrim, czyli bazaltowe kolumny pochodzenia wulkanicznego. Z kolei w Belfaście zwiedzimy muzeum Titanic Belfast, które zrobi wrażenie na każdym znającym historię Titanica. W Cork możemy zobaczyć katedrę św. Marii oraz katedrę św. Finbarra. Najwięcej atrakcji oferuje nam Dublin. W stolicy kraju warto udać się do Muzeum Narodowego, Muzeum Figur Woskowych lub Muzeum Historii Naturalnej. Turyści chętnie zwiedzają także Zamek Dubliński, destylarnię whiskey Jameson oraz browar Guinness. Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki jest oczywiście katedra św. Patryka, patrona Irlandii. Nie można zapomnieć także o Glendalough, dolinie położonej w górach Wicklow. Na jej terenie znajduje się m.in. słynny kościół św. Kevina.

Atrakcje

Największą atrakcją w Irlandii są oczywiście Klify Moheru na zachodnim wybrzeżu kraju wraz z wieżą O'Brien's Tower. Jeśli mamy możliwość, to warto także udać się na wyspy Aran (Inishmore, Inishmaan, Inisheer). Irlandczycy większość wolnego czasu spędzają w pubach, gdzie piją piwo i słuchają muzyki na żywo. Warto zatem wstąpić do jednego z pobliskich pubów i porozmawiać z mieszkańcami. Najstarszym pubem jest The Brazen Head w Dublinie.

Z kolei w Belfaście pospacerujmy słynną uliczką Golden Mile, pełną restauracji, kawiarni i sklepów. Święto państwowe w Irlandii obchodzone jest 17 marca. W tym dniu odbywają się liczne festyny w całym kraju, a w Dublinie mieszkańcy biorą udział w uroczystej paradzie.

Wycieczki

Objazdową wycieczkę po Irlandii możemy wykupić za 3700 zł (1 os./8 dni, wyżywienie w cenie). Z kolei krótki wyjazd 3-dniowy to koszt ok. 1800 zł (1 os.). Warto także samemu zaplanować podróż. Do Irlandii możemy podróżować autokarem (bilet kosztuje ok. 550 zł w jedną stronę), własnym samochodem lub samolotem. Najlepiej udać się do Dublina, ale loty z Polski obsługują także lotniska w Cork i Shannon. Do Irlandii dostaniemy się z większości lotnisk w Polsce. Lot z Krakowa do Dublina trwa ok. 3, 5 godz., a cena za bilet wynosi przeważnie od ok. 200 do 800 zł (w zależności od wybranego przez nas terminu podróży).

Plaże
Irlandia nie zachwyca pogodą, średnia temperatura w wakacje wynosi ok. 20 st. C. Jednego dnia może zarówno świecić słońce, jak i padać deszcz. Mimo to pobyt na irlandzkiej plaży jest dobrym pomysłem na odpoczynek. Większość z plaż nie jest zbyt zatłoczona, a obok klifów występują piaszczyste plaże z czystą wodą. Warto udać się do nadmorskiego kurortu Galway lub na półwysep Kerry na zachodnim wybrzeżu.

Dobrą opinią cieszą się także plaże na wyspie Achill (również zachodnie wybrzeże). Z kolei na południowym-wschodzie kraju polecamy plażę Curracloe (ok. 10 km od miasta Wexford). Jeśli na miejsce urlopy wybraliście północną część Irlandii, to wybierzcie się na plażę Magheraroarty niedaleko Donegal.

Popularne miasta: