Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Irlandia - kultura i religia

Religia

Około 90% społeczeństwa w Irlandii stanowią katolicy. Drugą największą grupą wyznaniową stanowią prawosławni. Jednak wraz z upływem czasu można zauważyć, że kraj ten zamieszkuje coraz więcej muzułmanów. Według ostatnich badań, w ostatnich latach liczba wyznawców islamu w Irlandii zwiększyła się 10-krotnie (ok. 1,5 % społeczeństwa). Ich główną siedzibą jest stolica kraju, czyli Dublin. Szacuje się, iż w niedługim czasie muzułmanie staną się drugą, co do wielkości, grupą wyznaniową w Irlandii.

Kultura

Irlandczycy to bardzo gościnni i pomocni ludzie. Wolny czas najchętniej spędzają w pubach, gdzie wraz ze znajomymi grają w bingo, szachy lub po prostu śpiewają. Jeśli pub, to i piwo, czyli jeden z ulubionych trunków mieszkańców tego kraju. Ważną pozycję w kulturze Irlandii zajmuje muzyka ludowa, jednak warto wspomnieć, że to właśnie w tym kraju swoje kariery zaczynały takie legendy rocka, jak zespół U2 oraz The Cranberries. Inne znane postaci o irlandzkich korzeniach, to m.in. James Joyce, Oscar Wilde oraz James White.
Narodowym sportem Irlandczyków jest hurling, czyli odmiana hokeja na trawie, ale dużą popularnością cieszy się także futbol irlandzki, który jest połączeniem kilku dyscyplin sportowych, jak m.in. piłka nożna oraz rugby.

Najważniejsze święta i uroczystości

Największym świętem w Irlandii jest Dzień Świętego Patryka, patrona kraju, który jest obchodzony 17 marca. W tym dniu wszyscy bawią się i świętują na ulicach miast, ponieważ jest to dzień wolny od pracy. Mieszkańcy przebierają się w zielone ubrania, na których widnieje koniczyna, symbol Św. Patryka, jak i samego kraju. Odbywają się także liczne festyny oraz uroczysta parada mieszkańców w Dublinie.
Ważnym dniem jest również 1 dzień lutego, wtedy bowiem obchodzone jest święto Św. Brygidy, drugiej patronki Irlandii, a także 26 grudnia, czyli Dzień Św. Stefana. W tym dniu młodzi chłopcy przebierają się w dziwne ubrania i zbierają datki od pozostałych mieszkańców miast.
Najbardziej znane imprezy w Irlandii to Cork Jazz Festival oraz Wexford Opera Festival. Dużą popularnością cieszy się także Irish Grand National, w trakcie którego odbywają się wyścigi konne w Fairyhouse.

Popularne miasta: