Podróż przez Irlandię
Podróżowanie po Irlandii możliwe jest na kilka sposobów. Najpopularniejszy z nich to oczywiście samochód (wynajem to koszt kilkuset złotych za tydzień). Z roku na rok irlandzkie drogi są w coraz lepszym stanie, funkcjonuje także wiele nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Odległości między najpopularniejszymi miastami zazwyczaj nie jest długa. Należy jednak szczególnie uważać na lokalne drogi, które w wielu miejscach są wyjątkowo wąskie, nie mają pobocza, a zimą bywają oblodzone i zaśnieżone.
Przejazd fragmentami autostrad nie jest drogi – wiąże się z opłatą 6-8 zł za odcinek. Z większym wydatkiem należy liczyć się na stacjach paliw. Średnio litr benzyny bezołowiowej to koszt 6,5-7 zł. Ten środek transportu ma jedną zasadniczą zaletę – dotrzemy nim niemal wszędzie, co w przypadku transportu zorganizowanego będzie raczej trudne.
W Irlandii działa oczywiście transport publiczny. Autobusem dotrzemy do najważniejszych miejscowości i poszczególnych atrakcji turystycznych. Do najbardziej oddalonych i niedostępnych zakątków trzeba dotrzeć w inny sposób (np. lokalnym busem, taksówką). Średni koszt biletu zależy od odległości, zazwyczaj jest to kilkanaście euro za 100 km. To znacznie mniej, niż w przypadku transportu kolejowego, ale wymaga więcej cierpliwości – autobusy jeżdżą średnio 2 razy dłużej. W największych miastach działa transport lokalny, szczególnie rozwinięty w przypadku Dublina. Dzięki przewoźnikowi Dublinbus można poruszać się po mieście i okolicach za równowartość kilkudziesięciu złotych tygodniowo.
Połączenia kolejowe między największymi miastami to bardzo nowoczesne pociągi, którymi dotrzemy do celu zdecydowanie najszybciej. Liniami kolejowymi zarządza narodowy przewodnik Irish Rail, który oferuje połączenia lokalne oraz międzymiastowe. Pociągiem dojedziemy także do Irlandii Północnej. W tym przypadku komfort jazdy wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Średnia cena za 100 km trasy to ponad 30 euro.
W większości przypadków podróż samolotem nie będzie zbyt ekonomiczną formą transportu. W dużych miastach znajdują się porty lotnicze, zazwyczaj jednak koszt podróży wielokrotnie przewyższa cenę biletu kolejowego.