Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Irlandii

Do poruszania się irlandzkimi drogami uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat oraz posiadają ważne prawo jazdy. Najlepiej wydane w ojczyźnie – niektóre wypożyczalnie samochodów wymagają polskiego dokumentu, nie chcą respektować międzynarodowego odpowiednika. Obowiązuje ruch lewostronny.

Pasażerowie mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa – z przodu oraz z tyłu, o ile zostały zainstalowane. Dzieci do 12 lat oraz 1,35 m wzrostu muszą być przewożone w fotelikach lub na specjalnych podwyższeniach dostosowanych do ich wymiarów. W pojeździe należy posiadać wyposażoną apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Zalecane są także zapasowe żarówki.

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do równowartości 50 km/h (w kraju stosowana jest miara mil na godzinę), na autostradach maksymalna prędkość to 120 km/h, a na drogach ekspresowych – 100 km/h. Na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym obowiązuje ograniczenie do 80 km/h. Należy zwracać uwagę na ograniczenie specjalne, które pojawia się np. w pobliżu szkół i wynosi 30 km/h.

Włączone światła mijania wymagane są nocą oraz za dnia, kiedy widoczność jest ograniczona. W Irlandii obowiązuje limit alkoholu w organizmie kierowcy, który wynosi 0,5 promila. W przypadku kierowców, który posiadają prawo jazdy krócej, niż przez 2 lata – wynosi 0,2 promila.

Popularne miasta: