Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Irlandii

Położenie

Irlandia to kraj leżący na wyspie o tej samej nazwie, położonej w północnej części Europy.  Od wschodu kraj oblewają wody Morza Irlandzkiego, od zachodu wody Oceanu Atlantyckiego, natomiast od południa wody Morza Celtyckiego.

Ukształtowanie terenu

Irlandia zajmuje większą część terytorium wyspy (ponad 80%). Na krajobraz państwa składają się średniej wysokości pasma górskie w północnej i południowej części Irlandii, a także znajdująca się w centrum kraju Nizina Środkowoirlandzka. Najwyższym szczytem  Irlandii jest Carrauntoohil (1041 m n.p.m.), który mieści się w hrabstwie Kerry. Znaczną powierzchnię kraju zajmują liczne torfowiska, bagna, wrzosowiska, łąki oraz jeziora. Irlandia słynie także z klifowych wybrzeży, licznych zatok oraz wysepek, które położone są wzdłuż zachodniej części kraju.

Podstawowe informacje

Powierzchnia Irlandii liczy 70, 3 tys. km kw. Kraj zamieszkuje ponad 4 mln osób, ponad 95 % z nich to Irlandczycy, pozostałe grupy etniczne to przede wszystkim Anglicy, a także Polacy. Językiem urzędowym kraju jest język irlandzki oraz angielski. Stolicą Irlandii jest Dublin, a  główne i największe miasta to m.in. wspomniany już Dublin, Cork, Galway oraz Limerick. Obowiązującą walutą w kraju jest euro.

Dojazd

Najszybciej do Irlandii dotrzemy samolotem. Jeśli skorzystamy z oferty tanich linii lotniczych, to za bilet zapłacimy ok. 200 zł. Można także wybrać lot z przesiadką, np. w Londynie lub Berlinie. Często takie rozwiązania są tańsze od bezpośredniego lotu do Dublina, Cork czy Shannon. Dla osób, które boją się latać, pozostają dwa wyjścia – podróż samochodem lub autokarem, jednak dojazd będzie dosyć długi i męczący. Jeśli zdecydujemy się na zakup biletu na autokar, musimy przygotować się na przesiadkę lub dłuższy przystanek w Wielkiej Brytanii. Bilety na podróż do Irlandii posiada w swojej ofercie m.in. Polonia Transport. Cena biletu w jedną stronę to koszt ok. 550 zł.

Turystyka

Mimo iż Irlandia nie kusi turystów piękną pogodą, jest dosyć często wybierana na miejsce wakacyjnego wypoczynku lub też weekendowych wycieczek. Podczas zwiedzania Irlandii koniecznie trzeba zobaczyć Klify Moheru na zachodnim wybrzeżu kraju. Warto także udać się do Parku Narodowego w Killarney i zwiedzić tam zamek Ross Castle. Natomiast w hrabstwie Meath zobaczymy najstarszy na świecie grobowiec korytarzowy Newgrange. Celem podróży wszystkich turystów jest oczywiście stolica kraju, czyli Dublin. Jedne z atrakcji miasta to Trinity College – uniwersytet założony przez królową angielską Elżbietę I, a także browar Guinness Storehouse. Warto także udać się do jednego z licznych pubów, zagrać w szachy, posłuchać muzyki na żywo lub po prostu porozmawiać z mieszkańcami miasta. Jako ciekawostkę dodamy, iż najstarszym pubem w Irlandii jest The Brazen Head.

Popularne miasta: