Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Irlandii

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Irlandii w celu podjęcia pracy zarobkowej. Szacuje się, że w tym kraju mieszka nawet 150 tys. Polaków. Największe szanse na zatrudnienie mają pielęgniarki, opiekunowie osób starszych i dzieci, a także spawacze, kierowcy ciężarówek i pracownicy obsługi klienta. Istnieją również duże szanse na znalezienie pracy w sezonie wakacyjnym. Zarówno w branży turystycznej, jak i gastronomicznej poszukują wtedy pracowników sezonowych. Obecnie poziom bezrobocia w Irlandii wynosi ok. 14 %.

Zarobki

Minimalna stawka za godzinę pracy w Irlandii wynosi ok. 8-9 euro. Jednak w niektórych zawodach może być ona większa. Zazwyczaj pensje są wypłacane w systemie cotygodniowym. Średni czas pracy wynosi 48 godzin tygodniowo.

Warunki zatrudnienia Polaków

Rynek pracy w Irlandii został otwarty dla Polaków 1 maja 2004 roku. Polacy, jako członkowie UE, nie potrzebują zezwolenia na podjęcie pracy oraz pobyt w Irlandii. Należy natomiast posiadać PPS Number, czyli odpowiednik polskiego NIP-u. W celu jego uzyskania, należy się udać do pobliskiego biura Social Welfare. Ofert pracy można szukać zarówno w prasie lokalnej, urzędzie pracy lub też za pośrednictwem stron internetowych, np. www.irelandjobs.pl, www.poloniusz.pl.

Popularne miasta: