Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny w Irlandii

Irlandia nie należy do najtańszych państwa świat, zwłaszcza z perspektywy Polaka, który zarabia kilkakrotnie mniej, niż wynosi tamtejsze średnie wynagrodzenie. Niektóre ceny mogą nas dziwić, ale jeśli porównamy je z zarobkami obywateli, wcale nie wypadają tak źle. Walutą Irlandii jest euro, którego kurs waha się pomiędzy: 4,0 a 4,4 PLN.

Przykładowe produkty spożywcze zakupione w małym sklepie (nie w sieci dyskontowej lub hipermarkecie): mleko – 4-5 zł, masło – 5-6 zł, kilogram jabłek – 7-8 zł, bochenek chleba – 7,5-8,5 zł, półlitrowa puszka piwa – 6,5-7 zł, butelka wody mineralnej – 3-4 zł.

Ceny noclegów zależą oczywiście od lokalizacji oraz popularności turystycznej danej miejscowości. Można jednak przyjąć średnie kwoty, które wynoszą w przybliżeniu: nocleg w średniej klasy hotelu – 90-150 zł, nocleg w małym pensjonacie z wliczonym śniadaniem – 120-160 zl, nocleg w hostelu – 60-80 zł. Z kolei miejsce na kempingu z namiotem to 30-50 zł.

Z dodatkowymi kosztami muszą liczyć się kierowcy poruszający się po irlandzkich autostradach. Większość odcinków jest płatna, jednak nie są to wielkie kwoty – średnio za przejazd fragmentem autostrady należy zapłacić 5-8 zł. Z kolei kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, muszą pamiętać o mandatach: za wykroczenie średnio 250-500 zł, a za jazdę pod wpływem alkoholu nawet 5000 zł. Jeśli kara nie zostanie uiszczona w terminie – automatycznie wzrasta.

Nie licząc autostrad, sporym wydatkiem jest poruszanie się także po lokalnych drogach. Wszystko ze względu na ceny paliwa. Średnio litr benzyny bezołowiowej to koszt 6,5-7 zł.

Przykładowe ceny:

bochenek chleba - 7,5-8 zł
mleko - 4-5 zł
woda mineralna - 3-4 zł
nocleg w hotelu ze śniadaniem - 120-160 zł
nocleg w hostelu - 60-80 zł
litr benzyny bezołowiowej - 6,5-7 zł

Popularne miasta: