Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Indii

Informacje ogólne i położenie

Indie to państwo w Azji Południowej, otoczone przez Morze Arabskie, Zatokę Bengalską i Morze Andamańskie. Graniczą z Pakistanem od północnego zachodu, Chinami, Nepalem i Bhutanem od północy, Mjanmą i Bangladeszem od północnego wschodu i Sri Lanką na południowym wschodzie przez zatokę Mannar.

Stolicą kraju jest Nowe Delhi. Indie podzielone są na 26 stanów, 6 terytoriów związkowych i 1 terytorium stołeczne.. Zamieszkiwane są przez ponad 1,2 mld ludzi, z których większość wyznaje hinduizm. Obowiązującą walutą jest rupia indyjska.

Podróż samochodem

W okolicach dużych miast oraz na trasach pomiędzy nimi drogi są szerokie i utrzymane w dobrym stanie technicznym. Na terenach górzystych bywają jednak bardzo wąskie, kręte i często nieutwardzane. Wypożyczalnie samochodów działają głównie przy hotelach i lotniskach. W kraju obowiązuje ruch lewostronny, a ograniczenia prędkości to odpowiednio 50 km/h w terenie zabudowanym i 100 km/h poza nim. Do poruszania się indyjskimi drogami uprawnieni są kierowcy legitymujący się międzynarodowym prawem jazdy. Na najpopularniejszych trasach natężenie ruchu jest bardzo duże. Kierowcy dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego.

Podróż pociągiem

Indie posiadają bardzo rozwiniętą sieć kolejową. Między miastami funkcjonują bezpośrednie połączenia. Większość pociągów bywa jednak zatłoczona i może brakować wolnych miejsc, więc warto kupić bilety z jak największym wyprzedzeniem (kasy na dworcach). Druga klasa charakteryzuje się brakiem przedziałów. Nawet w pociągach o najniższym standardzie znajdują się miejsca sypialne. Należy uważać na kieszonkowców. W trakcie przejazdu możliwy zakup napojów i przekąsek od handlarzy.

Podróż autobusem

Transport autobusowy funkcjonuje w całym kraju, sprawdza się zwłaszcza na trasach, które nie są obsługiwane przez kolej. Kursują między niemal wszystkimi miejscowościami. Pojazdy na krótkich, lokalnych trasach bywają bardzo wysłużone i zatłoczone, na dłuższych kursują zazwyczaj autobusy o wyższym standardzie (w tym przypadku warto dopłacić). Rozkład jazdy traktowany jest umownie – opóźnienia zdarzają się często.

Podróż samolotem

Największe lotnisko w Indiach to Chhatrapati Shivaji w Mumbaju. Lokalne linie lotnicze to m.in. Go Air, Indian Airlines, JetLite, IndiGo Airlines czy SpiceJet. Oferują połączenia lokalne, choć jest to opcja zdecydowanie najdroższa. Średnio za bilet wewnątrz kraju należy zapłacić 200-400 zł.

Inne środki transportu

W mniej dostępnych rejonach kraju sprawdzają się minibusy, które kursują także między najmniejszymi miejscowościami. W górach możliwe jest wynajęcie samochodu typu jeep – często to jedyny środek transportu. W wielu częściach kraju funkcjonują również riksze motorowe lub rowerowe, które są zdecydowanie najtańsze. Działają także wypożyczalnie rowerów i skuterów, choć korzystając z nich należy uważać na specyficzny ruch drogowy.

Atrakcje turystyczne

W stolicy Indii warto zobaczyć Dżami Masdżid – największy meczet w kraju. Warty uwagi jest także Czerwony Fort – ogromna forteca, której mur mierzy aż 2,5 km długości. W całym kraju znajduje się wiele podobnych budowli i pałaców władców. Symboliczna jest Brama Indii, czyli monument poświęcony pamięci indyjskich żołnierzy.

Najbardziej charakterystycznym punktem wycieczki w te strony są odwiedziny Tadź Mahal – ogromne mauzoleum zmarłej żony jednego z cesarzy. Indie to również kolorowe, tętniące życiem ulice, piękne plaże i coraz popularniejsza indyjska kuchnia.

Wyznaczanie trasy