Indie – zabytki i atrakcje
Obok aromatycznej egzotyki i bujnej przyrody Indie oferują odwiedzającym je turystom również spotkanie z przebogatą historią i pięknymi zabytkami, o których jakości świadczy chociażby fakt, iż blisko trzydzieści obiektów znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zabytki, ciekawe miejsca
Najwięcej zwiedzania czeka nas we współczesnych metropoliach i ich okolicach – w starej części Dehli warto zobaczyć m.in. Grobowiec Hamajuna, Meczet Piątkowy (wzorowany na stambulskiej Hagia Sophia), czy kompleks budowli fortecznych zwanych (od koloru cegły) Czerwonym Fortem; w nowej części indyjskiej stolicy sporą atrakcją dla wielbicieli współczesnej historii jest muzeum założone w domu Indiry Gandhi (kobiety pełniącej w latach 70-tych i 80-tych funkcję premiera Indii) oraz pałacyk pierwszego prezesa indyjskiej rady ministrów – Jawaharlala Nehru; na amatorów architektury czeka też pomnik zwany Bramą Indii – budowla wzorowana na paryskim Łuku Tryumfalnym, wzniesiona w latach 20-tych XX wieku dla uczczenia żołnierzy poległych w I wojnie światowej.
Ta sama grupa podróżnych znajdzie dla siebie nie lada gratkę ok. 500 km na północ od Dehli – w znajdującym się niedaleko granicy z Pakistanem mieście Amritsar, gdzie na przełomie XVI i XVII wieku powstała Złota Świątynia pełniąca po dziś dzień rolę najważniejszego sanktuarium wyznawców sikhizmu. Zdobna budowla została wzniesiona na planie czworokąta na małej wysepce, na którą można dostać się marmurową groblą, bądź wpław – przez wody otaczającego ją Nektarowego Jeziora.
Znacznie bliżej Dehli – niespełna 100 km na południowy-wschód – znajduje się Tadż Mahal: budowla najbardziej znana i stanowiąca symbol Indii w pojęciu przybyszów z Zachodu. Zjawiskowy kompleks pełni rolę mauzoleum, jakie wzniesiono w połowie XVII wieku z polecenia szacha Szahdżahana; budowa trwała przez ponad 20 lat, a wspaniałość grobowca miała przyćmić wszystko, co stworzył do tej pory człowiek – taka była obietnica monarchy złożona ukochanej żonie Mumtaz Mahal na łożu śmierci; wedle legendy po zakończeniu prac Szahdżahan rozkazał obciąć kciuki wszystkim budowniczym tak, by nie mogli już nigdy stworzyć niczego doskonalszego. Trzonem kompleksu jest świątynia zwieńczona kopułą w kształcie cebuli, a ogromny, zdobny portyk na jej froncie symbolizuje bramy raju. Świątynię otaczają cztery minarety, a wokół budowli rozciąga się malowniczy ogród perski z kanałami, którego kształt odzwierciedla wyobrażenia muzułmanów na temat raju.
Atrakcje przyrodnicze
Ogromną atrakcją Indii są również rezerwaty przyrody, w których obok ciekawych odmian roślinności możemy podziwiać również żyjące na wolności tygrysy, nosorożce, czy słonie; warto wybrać się szczególnie do Parku Narodowego Khaziranga, czy Parku Narodowego Bandhavgarh, gdzie równie piękne, co niebezpieczne zwierzęta będziemy mieli okazję obserwować bez niepotrzebnego ryzyka.