Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Indie pogoda i klimat

Na terytorium Indii panuje klimat zwrotnikowy posiadający różne odcienie w miarę przesuwania się z zachodu na wschód. Na terenach bliższych Europy przybiera on charakter monsunowy ze sporą ilością opadów i wilgotnością powietrza utrzymującą się na wysokim poziomie nawet w okresach pozbawionych deszczu. Najbardziej niespokojnym okresem są tu miesiące tworzące europejskie lato – od czerwca do października przez teren Niziny Hindustańskiej przetaczają się gwałtowne wiatry nierzadko przynoszące ze sobą deszcz.
 
Im dalej na północny-wschód, tym bardziej klimat staje się suchy i gorący. Najwyższe temperatury spotykane są w okolicach stołecznego New Dehli, gdzie w porze letniej słupek rtęci nierzadko przekracza 40 stopni C w cieniu. Co ciekawe – najgorętsze indyjskie lato przypada na okres, gdy w Europie panuje łagodna wiosna, rekordowe temperatury notowane są bowiem głównie na przełomie kwietnia i maja.
 
Niejako osobną strefę klimatyczną tworzą tereny podgórskie w północnej części kraju – u podnóży potężnych masywów Karakorum i Himalajów panuje klimat podzwrotnikowy z wysoką wilgotnością powietrza, ale temperaturami zdecydowanie niższymi od tych, jakie spotykane są na południu – w miesiącach zimowych wynoszą one średnio 15 stopni C, a latem rzadko przekraczają 20 stopni C, zaś w wyższych partiach gór śnieżna czapa utrzymuje się przez większą część roku, nie znikając nigdy z koron ośmiotysięczników.
 
Aktualną pogodę w Bombaju znajdziesz poniżej:
Popularne miasta: