Indie – regiony turystyczne, podział administracyjny
Podział administracyjny
Ogromna rozpiętość terytorialna Indii znajduje swoje odzwierciedlenie również w ich podziale administracyjnym: kraj składa się z aż 28 stanów (kilka z nich posiada powierzchnię większą od Polski), a te dzielą się na 640 dystryktów; obok tych jednostek w skład kraju wchodzi także 6 terytoriów związkowych (Andamany i Nikobary, Czandigarh, Dadra i Nagarhaweli, Daman i Diu, Lakszadiwy, Puducherry) oraz tzw. Narodowe Terytorium Stołeczne Dehli, które wraz z całą aglomeracją skupioną wokół stolicy ma stać się w przyszłości osobnym, 29-tym stanem, co oznacza, iż będzie posiadało niezależną administrację i finanse.
Regiony turystyczne
Spośród regionów turystycznych Indii miejscem szczególnie popularnym wśród turystów jest Goa położone na wschodnim wybrzeżu półwyspu, niemal w samym środku cypla – znane z przepięknych plaż i licznych pozostałości po portugalskich kolonizatorach (m.in. barokowych kościołów) stanowi najmniejszy, ale przez wielu podróżników uważany za najpiękniejszy stan Indii. Miłośnicy nadmorskich uciech chętnie wybierają się również do znacznie większej Karnataki, gdzie obok plażowania wśród rajskich widoków na turystów czeka m.in. zwiedzanie słynnego Bangladoru, wizyta w spektakularnym pałacu w Mysorze, czy wyprawa do ruin miasta Hampi. Regionami nadmorskimi najbardziej wysuniętymi na południe są Kerala i Tamil Nadu, zaś po wschodniej stronie Półwyspu Indyjskiego (nad Zatoką Bengalską) regionami sprzyjającymi turystyce są Andhra Pradeś, Orissa i Bengal Zachodni.
Wielbiciele wysokogórskich wypraw odnajdą się z kolei w stanach Bihar, Uttar Pradesh, czy Himachal Pradesh, przez które przebiega najwyższy łańcuch górski świata – Himalaje. Stąd blisko również do stołecznego New Dehli (oraz historycznego Dehli), a także Kaszmiru uważanego za kolebkę kultury sanskryckiej i buddyjskiej.