Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Indiach

Położenie
Indie są krajem zajmującym spory półwysep na południu Azji, a jego brzegi oblewają wody aż trzech akwenów: Morza Arabskiego, Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Od północnego-zachodu kraj graniczy z Pakistanem, a dalej na wschód, poprzez pasma górskie Karakorum i Himalajów, z rozległymi Chinami, Nepalem, Bhutanem, Mjanmą i Bangladeszem; poprzez Zatokę Mannar Indie graniczą również ze Sri Lanką. 
 
Ludność, największe miasta
Największym i najgęściej zaludnionym miastem jest New Dehli, wokół którego na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci powstała ogromna aglomeracja licząca ok. 25 milionów mieszkańców. Równie tłumnym jest również drugi co do wielkości kompleks miejski Indii – Mumbaj – zamieszkiwany przez ponad 20 milionów osób. Do większych miast możemy zaliczyć także m.in. Banglador, Pune, czy Ahmadabad – wszystkie liczące po kilka milionów mieszkańców. Tak duża liczebność metropolii znajduje swoje odzwierciedlenie również w ogólnej liczbie mieszkańców kraju, bowiem z 1 miliardem i ponad 200 milionami obywateli Indie stanowią drugie co do gęstości zaludnienia państwo świata, wyprzedzane jedynie przez sąsiednie Chiny. 
 
Atrakcje, turystyka
Ostatnimi laty ów nieco egzotyczny kraj stał się bardzo popularnym celem wypraw wśród turystów z zachodniej Europy i Ameryki Północnej, którzy chętnie zjeżdżają tu na pewien rodzaj „buddyjskich rekolekcji”, organizowanych w tzw. aśramach. Najbardziej rozpoznawalną atrakcją turystyczną Indii i ich architektoniczną wizytówką pozostaje jednak zjawiskowy Tadź Mahal – ogromne mauzoleum wybudowane w XVII wieku przez króla  Szahdżahana dla uczczenia ukochanej żony, Mumtaz Mahal. Miłośników architektury zachwyci również zabytkowa część Dehli z takimi perłami, jak Grobowiec Humajuna, Czerwony Fort, czy Brama Indii – pomnik przypominający paryski Łuk Tryumfalny. 
 
Równie spektakularną, choć zgoła odmiennego rodzaju atrakcją Indii są dwa ogromne pasma górskie pyszniące się u północnych granic kraju – ich szczyty kuszą najwytrawniejszych himalaistów i od wielu dekad stanowią dla nich pasjonujące wyzwanie. Wyprawy na takie ośmiotysięczniki, jak K2, Broad Peak, czy Mount Everest to jednak nadal przygoda tylko dla doświadczonych profesjonalistów, zaś mniej wytrzymali miłośnicy gór mogą obserwować ich zbocza z malowniczych przełęczy usianych wioskami, w których czas jakby stanął w miejscu.
 
Popularne miasta: