Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Indie - zdrowie i szczepienia

Wyjazd do Indii nie jest co prawda opatrzony żadnymi szczepieniami obowiązkowymi, warto jednak poradzić się swojego lekarza ogólnego w kwestii profilaktyki, która może zaoszczędzić nam sporo czasu, zdrowia i wydatków spowodowanych chorobą. Wizyty w gabinecie zabiegowym najlepiej rozpocząć na co najmniej 1,5 miesiąca przed planowanym wyjazdem tak, by zdążyć ze wszystkimi szczepieniami.
 
Lekarze polecają przede wszystkim szczepienie przeciw malarii, występującej na całym obszarze Indii, ze szczególnym nasileniem w porze wilgotnej. Choroba jest przenoszona głównie przez insekty, toteż prostą formą profilaktyki będzie użycie repelentów i moskitier, które musimy zabrać ze sobą zwłaszcza, jeśli wybieramy się na południe kraju. Na rynku farmaceutycznym dostępne są także dwa leki profilaktyczne (Arechin i Lariam), które należy zacząć przyjmować na dwa tygodnie przed wyjazdem. 
 
Zalecane są szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu oraz błonicy i tężcowi (tę szczepionkę większość Polaków otrzymało w dzieciństwie); o ile spodziewamy się kontaktu ze zwierzętami, warto zainwestować także w szczepionkę przeciw wściekliźnie. Występującą głównie w Indiach Południowych chorobą endemiczną jest japońskie zapalenie mózgu, szczepienie znajduje się jednak wśród wskazań instytutów medycznych tylko w przypadku wyjazdu do prowincji szczególnie narażonych na jej pojawienie się.
 
Musimy pamiętać, iż flora bakteryjna Indii znacznie różni się od tej, jaka występuje w Europie, toteż w podręcznej apteczce każdego podróżnego koniecznie muszą znaleźć się leki przeciwbiegunkowe i osłonowe. Wysokie temperatury i silne promienie słoneczne mogą również prowadzić do poparzeń, czy udarów, dlatego warto pamiętać o kremach z wysokim filtrem, maściach na poparzenia oraz uniwersalnej aspirynie, która może pomóc w lekkich stanach zapalnych. 
 
Popularne miasta: