Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Holandii

Informacje ogólne

Holandia leży w Europie Zachodniej, u wybrzeży Morza Północnego. Graniczy z Belgią i Niemcami. Do Holandii należą wyspy: Bonaire, Sint Eustatius i Saba oraz terytoria zależne: Aruba, Curacao i Sint Maarten – wyspy należące do archipelagu Małych Antyli. Stolicą Holandii jest Amsterdam. Powierzchnia kraju wynosi 41,5 tys. km2, liczba ludności ok. 16,7 mln. Językiem urzędowym jest holenderski (niderlandzki) i fryzyjski, walutą euro, dominujące religie to katolicyzm i protestantyzm. Holandia jest członkiem Unii Europejskiej, NATO i Układu z Schengen.

Podział administracyjny

Holandia jest podzielona na 12 prowincji: Holandia Północna, Holandia Południowa, Zelandia, Brabancja Północna, Limburgia, Utrecht, Fryzja, Groningen, Geldria, Flevoland, Drenthe, Overijssel. Prowincje dzielą się na gminy. Wyspy Bonaire, Saba i Sint Eustatius mają status gmin specjalnych.

Jak dostać się do Holandii?

Wybierając się do Holandii mamy do wyboru podróż własnym samochodem, samolotem, autokarem lub koleją.

Najszybszym sposobem dotarcia do Holandii jest oczywiście samolot. Lot z Warszawy do Amsterdamu trwa ok. 2 h 10 min. Regularne połączenia obsługiwane przez LOT dostępne są z Warszawy do Amsterdamu i Rotterdamu. Tanie linie lotnicze Wizzair i Ryanair oferują połączenia do Eindhoven z Warszawy i Gdańska.

Opłacalna jest podróż do Holandii autokarem. Autobusy do najważniejszych holenderskich miast: Amsterdamu, Hagi, Rotterdamu, Groningen, Bredy kursują ze wszystkich większych polskich miast. Cena biletu z Warszawy do Amsterdamu w jedną stronę to ok. 250 – 280 zł, w obie strony ok. 350 – 400 zł. Podróż trwa ok. 20 godzin. Połączenia obsługuje Ecolines, Eurolines, Interbus, Sindbad.

Jadąc do Holandii samochodem mamy do wyboru kilka tras. Odległość między Warszawą a Amsterdamem wynosi ok. 1200 km w linii prostej. Najkrótsza trasa wiedzie przez Berlin, Hannover i Osnabruck. Jej długość to ok. 1200 km, czas przejazdu ok. 11,5 godz. (bez postojów), koszt paliwa ok. 590 – 700 zł w jedną stronę. Z południa Polski najwygodniej jechać trasą przez Drezno, Lipsk, Dortmund, Venlo i Eindhoven. Długośąć tej trasy to ok. 1350 km, czas przejazdu ok. 13 godzin (bez postojów), koszt paliwa ok. 660 – 790 zł.

Dostępne jest regularne połączenie kolejowe Warszawa – Amsterdam. Poza tym do Amsterdamu i można się bez trudu dostać pociągami z Berlina.

Drogi w Holandii

Holandia posiada gęstą sieć autostrad i tras szybkiego ruchu. Drogi są w bardzo dobrym stanie. Autostrady są bezpłatne. Opłaty pobiera się za przejazd tunelami: Kil na drodze z Gravendeel  do Dordrecht i Westerschelde łączący wyspę Zeeland ze stałym lądem.

Kolej

Sieć kolejowa w Holandi jest gęsta i dobrze zorganizowana. Podróż koleją opłaca się  ze względu na przystępną cenę, niewielkie odległości i krótki czas podróży. Dostępne są częste połączenia pomiędzy wszystkimi najważniejszymi miastami Holandii. Pociągi są czyste i wygodne. Bardzo dobrze podróżuje się pociągami piętrowymi i pociągami typu Sprinter. Największą zaletą jest jedna taryfa dla wszystkich rodzajów pociągów i brak konieczności rezerwacji miejsc. Jedynie w pociągach Thalys obowiązują osobne taryfy i miejscówki. Przykładowa cena biletu  z Amsterdamu do Utrechtu (ok. 50 km) w 2 klasie to ok.  6, 8 – 8 euro. Narodowym przewoźnikiem jest NS (Nederlandse Spoorwegen), poza tym działają przewoźnicy prywatni. Pociągi dzielą się na następujące kategorie: stoptrein – pociąg osobowy, sprinter – pociąg osobowy kursujący na liniach aglomeracyjnych, sneltrein – pociąg pospieszny i intercity. Kursują też superszybkie pociągi do Brukseli, Paryża i Kolonii.

Autobusy

Autobusem można dostać się do niemal każdej, nawet bardzo małej miejscowości. Autobusy dalekobieżne Interliner kursują do miejsc, do których nie docierają pociągi. Ceny są zbliżone do cen biletów kolejowych.

Atrakcje turystyczne Holandii

Najczęściej odwiedzanym holenderskim miastem jest Amsterdam. Do obowiązkowych punktów podczas wizyty w stolicy należy Plac Dam, rejs kanałami, dom Anny Frank i wizyta w słynnej Dzielnicy Czerwonych Latarń. W Hadze znajduje się siedziba króla, rządu i wielu instytucji międzynarodowych. Utrecht zachwyca zabytkową, średniowieczną zabudową oraz przepięknymi ogrodami, parkami i kanałami. Rotterdam jest z kolei nowoczesną metropolią, w której znajduje się jeden z największych portów świata. Nieodłącznym elementem krajobrazu Holandii są wiatraki i pola tulipanów. Z Holandii pochodzą również znakomite sery, m.in. znane wszystkim Gouda i Edam. W mieście Alkmaar odbywają się targi serowarskie. Jedną z typowych pamiątek są chodaki – element tradycyjnego stroju ludowego. Warto wybrać się do Hoge Veluwe – największego parku narodowego Holandii.

Wyznaczanie trasy