Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia holenderska

Kuchnia holenderska opiera się na produktach rodzimych: warzywach, mięsie i rybach. Potrawy Niderlandów charakteryzuje prostota i wysoka kaloryczność. Holendrzy cenią szczególnie dania mięsne. Mięso spożywa się bowiem w tym kraju niemal codziennie. Najczęściej podawane jest ono w zawiesistych sosach, z ziemniakami i warzywami. Wśród tych ostatnich największą popularnością cieszą się kalafior, brukselka, cykoria oraz szparagi.

Dania mięsne
Na holenderskim stole króluje przede wszystkim mielone mięso wieprzowo-wołowe (gehaktballen), które tradycyjnie jada się w środy – Woensdag. Inne potrawy mięsne to natomiast: draadjesvlees (duszona wołowina), klapstuk (duszony szponder wołowy), krabbetje (żeberka) czy hachee (gulasz).

Ryby i owoce morza
Obok mięsa ważną częścią holenderskiej kuchni są ryby i owoce morza. Można tu wymienić szczególnie smażone flądry, duszone omułki, krewetki podawane jako dodatek do sałatek czy solone śledzie, wędzone makrele i węgorze.

Zupy
Dużą popularnością w Holandii cieszą się pożywne i kaloryczne zupy. Szczególnie ceni się tu zupę grochową, serową, zupę z węgorza, z kurczaka czy zupę warzywną. Często dania te podawane są z ziemniakami i mięsem.

Tradycyjne potrawy
Najbardziej tradycyjnymi holenderskimi potrawami są: stamppot oraz hutspot. Pierwsze z wymienionych dań to puree ziemniaczano-warzywne z dodatkiem smażonego boczku lub kiełbasy. Hutspot stanowi natomiast połączenie ziemniaków, marchwi, cebuli oraz mięsa wołowego. Ważną częścią holenderskiej są również żółte sery – ich stolicą jest miasto Alkmaar.

Desery
Na deser podaje się na przykład pieczone gruszki, bitą śmietanę ze słodkim syropem czy słodkości na bazie lekkiego twarożku.

Popularne miasta: