Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Holandia - kultura i religia

Holandia to kraj kojarzący się powszechnie z malowniczymi polami tulipanów, widokiem zabytkowych wiatraków oraz smakiem żółtego sera. Jednocześnie jest to państwo o długiej historii i wspaniałej tradycji, które wydało wielkich europejskich artystów.

Kraj paradoksów
W sferze obyczajowości Holandia to kraj wewnętrznych sprzeczności. Z jednej strony słynie bowiem ze skrajnego liberalizmu – swobodnego podejścia do kwestii etycznych takich, jak np. eutanazja czy adopcja dzieci przez pary homoseksualne, powszechnej dostępności marihuany  i amsterdamskich prostytutek wystających w oknach domów uciech. Z drugiej strony natomiast Holendrzy to ludzie o umiarkowanym temperamencie, odnoszący się z rezerwą do innych nacji. Kraj ten posiada nawet tak osobliwe miejsce, jak osada Staphorst zamieszkiwana przez ortodoksyjnych protestantów, którzy strojem i obyczajowością przypominają społeczność Amiszów.

Ojczyzna wielkich malarzy i naukowców
Nie sposób pominąć faktu, że Holandia to ojczyzna wspaniałego malarstwa niderlandzkiego. To tutaj mieszkali i tworzyli tak wielcy mistrzowie, jak Rembrandt van Rijn, Jan Vermeer i Frans Hals. Wielkimi humanistami związanymi z tym krajem byli Erazm z Rotterdamu, Kartezjusz czy Spinoza. Na uniwersytecie w Leiden wykładał z kolei Albert Einstein.

Aktywny styl życia i charakterystyczne okazje
Na co dzień Holendrzy słyną z aktywnego trybu życia. Chętnie jeżdżą na rowerze, pływają czy uprawiają jogging. Podczas Narodowego Dnia Rowerzystów i Dnia Wiatraków odbywa się wyścig rowerowy na trasie z zabytkowymi wiatrakami.

Do innych rodzimych okazji świętowanych w Holandii należą również targi serów w Alkmaar, parady kwiatów czy wystawa róż w Hadze.

Religia
Religią dominującą w Holandii jest chrześcijaństwo. Dwa najważniejsze kościoły to: Kościół Rzymskokatolicki oraz Kościół Protestancki. Katolicyzm wyznaje około 25% populacji, protestantyzm zaś 10%. Większość Holendrów deklaruje się jednak jako osoby niewierzące i niepraktykujące. Ponadto funkcjonują tu inne odłamy chrześcijaństwa, hinduizm, buddyzm i judaizm.

Popularne miasta: