Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Holandia - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Najpiękniejsze holenderskie zabytki można podziwiać w słynnych miastach: w Amsterdamie, Hadze, Haarlem lub w Hadze. W stolicy warto zobaczyć najstarszy amsterdamski kościół – Oude Kerk czy XVII-wieczny pałac królewski.

Haarlem to z kolei miasto obfitujące w zabytki gotyckie, renesansowe i barokowe. Najsłynniejszą budowlę stanowi tu neoromańska Katedra świętego Bawona, patrona miasta. Ponadto warto zobaczyć ratusz z XVII wieku oraz zespół budowli skoncentrowanych wokół Grote Markt: renesansowy Dom Wagi Miejskiej, historyczne kamienice, kościoły oraz hale rzeźnicze.

Klimat przeszłości unosi się również nad Naarden, czyli miastem-twierdzą, średniowieczną Lejdą, romańsko-gotyckim Utrechtem. Najsłynniejszą budowlą tej ostatniej metropolii jest Katedra Domkerk z najwyższą w kraju wieżą sięgającą 112 m.

Osobne miejsce w zabytkowej przestrzeni Holandii zajmuje oczywiście Haga, administracyjna stolica kraju. Znajduje się tu XIII-wieczna Sala Rycerska (Ridderzaal), w której członkowie parlamentu raz w miesiącu wysłuchują mowy królowej. Ponadto w Hadze mieści się Pałac Królewski, Pałac Pokoju czy renesansowy ratusz.

Ciekawe miejsca
Holandia posiada wspaniałe muzea, które gromadzą jedne z najbardziej wartościowych zbiorów w Europie, zwłaszcza jeśli chodzi o malarstwo. W Hadze w Mauritshuis znajdują się między innymi dzieła Rembrandta, Vermeera, Rubensa, Memlinga czy Holbeina. W Amsterdamie mieści się natomiast ogromna ekspozycja dzieł Vincenta van Gogha. Muzeum prac tego artysty zlokalizowane jest również w parku narodowym De Hoge Veluwe w Otterlo (wschodnia część kraju).

Holenderskie wystawy miewają też bardziej frywolne oblicze. Przykładem może być jedyne w swoim rodzaju Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi w Amsterdamie. Inne ciekawostki to natomiast muzeum rowerów w Nijmegen we wschodniej Holandii.

Atrakcje turystyczne
Holandia niewątpliwie przoduje w Europie w produkcji żółtego sera. Stąd do głównych atrakcji turystycznych kraju należy zwiedzanie miejsc związanych z wyrobem tego przysmaku: miasta Edam czy Gouda, a przede wszystkim Alkmaar, gdzie w każdy piątek odbywa się targ serowy.

W wyliczeniu holenderskich atrakcji nie sposób pominąć również parady kwiatów, która odbywa się co roku w kwietniu od Noordwijk do Haarlemu, w tak zwanym „okręgu cebulowym”. W sierpniu i we wrześniu analogiczne wydarzenia mają miejsce w Utrechcie i w Północnej Barbancji.

Wycieczki i wczasy
Jeśli chodzi o wycieczki i wczasy organizowane przez biura podróży, ceny na przykład  kilkudniowego pobytu w Amsterdamie z opcją zwiedzania objazdowego zaczynają się od 1200 zł. Dwudniowy wyjazd na festiwal tulipanów można wykupić już za kwotę nieco ponad 200 zł.

W wypadku wczasów największą popularnością cieszy się wypoczynek nad morzem. Praktycznie w każdym nadmorskim mieście można wynająć domek letniskowy lub kemping. Tygodniowy pobyt w domku dla sześciu osób w Harderwijk jest dostępny już od 300 euro. Średnie ceny to jednak 400 – 500 euro (w Holandii Południowej czy w Zelandii).

Kraj ten z powodzeniem można zwiedzać na własną rękę. Do Holandii można dostać się samochodem, autokarem lub samolotem. Ceny lotów zaczynają się już od 62 zł (linie WizzAir), oczywiście w zależności od sezonu i daty dokonania rezerwacji. Loty organizowane są z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Katowic.

Popularne miasta: