Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Holandii

Do poruszania się holenderskimi drogami uprawieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat oraz posiadają prawo jazdy odpowiedniej kategorii. W przypadku kategorii B otrzymuje się zezwolenie na prowadzenie pojazdu osobowego do 3,5 tony lub zestawu  pojazdów o tej samej masie, włączając przyczepę ważącą maksymalnie 750 kg. Należy posiadać przy sobie dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC.

W samochodzie musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy. Pozostałe wyposażenie pojazdu nie jest obowiązkowe, lecz zalecane. Dotyczy to zapasowych żarówek, gaśnicy czy wyposażonej apteczki. Wszyscy pasażerowie pojazdu muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa – zarówno z przodu, jak i z tyłu, o ile zostały tam zainstalowane.

Przewożenie dzieci do 3 lat możliwe jest wyłącznie w foteliku spełniającym normy ECE 44/08 lub ECE 44/04. Dzieci starsze, niż 3 lata, ale niższe, niż 135 wzrostu, powinny podróżować z dostosowanymi do swoich wymiarów pasami bezpieczeństwa

Włączone światła mijania obowiązkowe są w nocy. Obowiązuje także zakaz używania świateł pozycyjnych w nocy lub za dnia przy ograniczonej widoczności. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy wynosi 0,5 promila. Z kolei kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej, niż przez 5 lat, nie mogą mieć więcej, niż 0,2 promila.

W Holandii należy przestrzegać następujących ograniczeń prędkości: w terenie zabudowanym maksymalna prędkość to 50 km/h, na autostradach 120 km/h (minimalna prędkość to 60 km/h), na drogach ekspresowych 100 km/h,na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym – do 80 km/h.

Holenderskie prawo najwyższy mandat przewiduje za jazdę pod wpływem alkoholu – do 3000 zł lub nawet więcej (w przypadku sprawy sądowej). Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, rozmowa przez telefon komórkowy czy przejazd na czerwonym świetle – do 1000 zł. Za przekroczenie prędkości 150-1500 zł.

Przyjmuje się, że fotoradar to holenderski wynalazek, więc nikogo nie powinna dziwić ilość tych urządzeń na tamtejszych drogach.

Popularne miasta: