Holandia - regiony turystyczne, podział administracyjny
Podział administracyjny Holandii
Pod względem administracyjnym Holandia składa się z 12 prowincji, które z kolei dzielą się na mniejsze jednostki: 458 gmin i 3 gminy specjalne znajdujące się na Karaibach. Holenderskie prowincje to: Groningen, Fryzja, Drenthe, Overijssel, Flevoland, Geldria, Utrecht, Holandia Północna, Holandia Południowa, Zelandia, Brabancja Północna oraz Limburgia.
Regiony turystyczne
Holandia posiada kilka regionów turystycznych. Są to: Amsterdam, Zachód Holandii, Północ Holandii i Wyspy Zachodniofryzyjskie, Wschód Holandii oraz Holandia Środkowa.
Amsterdam
Amsterdam jest konstytucyjną stolicą kraju, zamieszkiwaną przez blisko 800 tysięcy mieszkańców. Miasto leży nad rzeką Amstel i jest poprzecinane licznymi kanałami. Metropolia kojarzy się oczywiście z dzielnicą Czerwonych Latarni (De Wallen), gdzie znajduje się największe na świecie centrum prostytucji. Amsterdam ma jednak do zaoferowania również wiele wspaniałych atrakcji, jak Oude Kerk (najstarszy miejski kościół), giełda diamentów czy kilkadziesiąt interesujących muzeów.
Zachód Holandii
Na zachodnią część Holandii składają się prowincje: Holandia Północna i Holandia Południowa. Pierwsza z nich jest ograniczona od zachodu Morzem Północnym, od wschodu zaś jeziorami Markermeer i Ijsselmeer. Krajobraz jest tu zatem zróżnicowany: od piaszczystych plaż po bezkresne pola. Nie brakuje również zabytkowych miast. Sercem regionu jest Haarlem z gotycko-renesansową architekturą.
Na wschodzie warto z kolei odwiedzić Edam (słynące z wyrobu serów), Hoorn czy Enkhuizen. W środkowej części Holandii Północnej leży Zaanse Schans, gdzie można obejrzeć zabytkowe holenderskie wiatraki oraz Naarden – miasto-twierdzę.
Stolicą Holandii Południowej jest Haga, siedziba rządu, parlamentu i rodziny królewskiej. Warto odwiedzić w tym rejonie również Lejdę, miasto, z którego pochodził Rembrandt. W najbardziej na południe wysuniętej części regionu leży natomiast Rotterdam, największy morski port na świecie.
Północ Holandii
W regionie północnym znajdują się trzy prowincje: Fryzja, Drenthe i Groningen. Fryzja, zwana Zieloną Prowincją, zachwyca malowniczą przyrodą – rzekami, jeziorami i lasami. W okolicach Groningen można z kolei zobaczyć gotycki klasztor Ter Apel. Drenthe to przede wszystkim połacie wspaniałej, dziewiczej natury. Do północnej części Holandii należy również archipelag Wysp Fryzyjskich.
Wschód Holandii
We wschodniej części kraju nie brakuje zarówno uroków przyrody, jak i wysoko rozwiniętych metropolii. Szczególnie warto odwiedzić Nijmegen – najstarsze holenderskie miasto, w którym turyści podziwiają muzeum rowerów. Z kolei w parku narodowym De Hoge Veluwe w Otterlo znajduje się jedyne w swoim rodzaju muzeum sztuki współczesnej, gdzie zgromadzono między innymi kolekcję malarstwa Vincenta Van Gogha.
Holandia Środkowa
Środkowa część Holandii obejmuje prowincje: Utrecht i Flevoland. Stolicą pierwszej z nich jest miasto o długiej tradycji naukowej i katolickiej, w którym można zobaczyć wiele interesujących historycznych budowli. Flevoland obfituje w rolnicze wioski i małe miasteczka. W Lelystad znajduje się słynny park rozrywki, a także replika XVII-wiecznego okrętu „Batawia”.
Południe Holandii
Południowy obszar Holandii tworzą prowincje Zelandia, Limburgia i Barbancja Północna. Holenderska część Brabancji Północnej to przede wszystkim liczne ślady epoki średniowiecznej. Limburgia, należąca do Holandii dopiero od lat 30. XX wieku, oferuje z kolei między innymi zwiedzanie zabytkowych łaźni w Heerlen.