Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Holandii

Formalności
Podjęcie pracy w Holandii nie wymaga pozwoleń na pobyt i zatrudnienie. Osoba starająca się o legalną pracę jest jednak zobowiązana do posiadania numeru BSN (Burgerservicenummer), oczywiście oprócz ważnego dowodu osobistego. Numer ten uzyskuje się w lokalnym urzędzie miasta.

Gdzie szukać pracy?
Praca w Holandii nie wymaga znajomości języka niderlandzkiego, ponieważ 90% społeczeństwa biegle posługuje się językiem angielskim. Zajęcie sezonowe najłatwiej znaleźć w sektorze handlowo-usługowym oraz w branży turystycznej. Można zatem poszukiwać pracy w charakterze kelnera, barmana, pokojówki czy sprzedawcy. Ponadto warto zainteresować się ofertami dla pakowaczy, magazynierów lub osób sprzątających.

W bardziej specjalistycznych zawodach wymagane są oczywiście kwalifikacje, doświadczenie, dyspozycyjność oraz elastyczność. Niejednokrotnie trzeba się liczyć z dojazdami do pracy – zwłaszcza do większych ośrodków miejskich. Jednak ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń komunikacyjnych nie stanowi to wielkiego problemu.

Stosunkowo dużo ofert pracy pojawia się dla kierowców, operatorów wózków widłowych, inżynierów i informatyków.

Zarobki
Obecnie płaca minimalna w Holandii wynosi 1 477,8 euro miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że w tym kraju nie ma stałej tygodniowej normy godzinowej. Tydzień pracy może wynosić od 36 do 40 godzin, stąd zarobki również mogą być zróżnicowane. Ponadto płaca jest związana z wiekiem pracownika – pełny wymiar minimalnego wynagrodzenia przysługuje osobom powyżej 23 roku życia.

Obecnie osoba pracująca w charakterze pomocy domowej może liczyć na nieco ponad 1200 euro miesięcznie, kierowca od 1800 do ponad 4000 euro. Kasjer od 1900 do 3, 300 euro, pielęgniarka od ponad 2000 do blisko 5000 euro.

Przydatne adresy i instytucje
Poszukiwanie pracy w Holandii warto rozpocząć jeszcze w Polsce. Z pewnością przydatne okażą się w tym zakresie portale polonijne: http://www.e-holandia.info/ http://www.polonia.nl/. Dobrze jest również zapoznać się z broszurą wydaną przez Ministerstwo Spraw Społecznych i Zatrudnienia w Holandii. Nieocenione może okazać się skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy, których wykaz znajduje się na stronie: www.kraz.praca.gov.pl. 
 

Popularne miasta: