Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Holandię

Polacy podróżujący do Holandii własnym samochodem, na miejscu nie powinni narzekać. Przynajmniej, jeśli chodzi o stan dróg, które należą do nowoczesnych, a sieć autostrad i dróg ekspresowych jest stale rozwijana. Komfort jazdy mogą jednak zakłócić inne kwestie – przede wszystkim ceny paliwa. Litr benzyny bezołowiowej to wydatek 7,60-7,90 zł. Dokuczliwe mogą być także wszechobecne fotoradary. To jednak nie powinno dziwić, bo fotograficzny rejestrator prędkości to holenderski wynalazek.

Należy liczyć się także z opłatami za przejazd wybranymi tunelami. Jest ich jednak dosłownie kilka, a wszystkie pozostałe drogi są całkowicie bezpłatne w użytkowaniu. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Każdy turysta z zagranicy powinien jednak pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dodatkowym ubezpieczeniu, które pokryje ewentualne koszty leczenia lub przewozu do kraju.

Holenderski transport zorganizowany działa sprawnie i oferuje kilka możliwości. Na tamtejszym rynku działają przewoźnicy autokarowi, choć nie cieszą się taką popularnością jak pociągi. Autobusy oferują gęstą sieć połączeń, a ceny są porównywalne z tymi obowiązującymi w pociągach II klasy. Z tego względu częściej wybierana jest holenderska kolej, która dociera nawet w najbardziej oddalone zakątki kraju, oferuje komfortowe warunki podróży, krótszy czas podróży i liczne zniżki. Wystarczy wspomnieć o karcie Voordeelurenabonnament – za 200 zł (rocznie) możemy kupować bilety z kilkudziesięcioprocentowymi zniżkami dla siebie i kolejnych 3 osób.

Niektórzy decydują się na wewnętrzny transport lotniczy, który nie należy jednak do najtańszych. Za lot z Amsterdamu do Rotterdamu zapłacimy średnio 400-700 zł. Lotnisko w Amsterdamie uchodzi za najdroższe w kraju (opłaty wliczone są oczywiście w wyższe ceny biletów). Bardziej korzystnym rozwiązaniem przy lotach międzynarodowych będzie lot z Rotterdamu czy Eindhoven.

Poruszanie się po holenderskich miastach także możliwe jest na kilka sposobów. W Rotterdamie działa metro, a w pozostałych tradycyjna komunikacja miejska (bilet jednorazowy to koszt 5-10 zł). Najbardziej ekonomicznym (i najzdrowszym) rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczalni rowerów. Za cały dzień zapłacimy 20-25 zł. W ten sposób dotrzemy wszędzie i na dodatek bezpiecznie – rowerzyści są uprzywilejowani w ruchu drogowym. Należy jednak liczyć się z obowiązkiem wpłacenia kaucji (średnio 100-200 zł), która jest zwracana w momencie oddania roweru.

Najdroższą opcją są holenderskie taksówki, które uchodzą za jedne z najdroższych w Europie. Za samo rozpoczęcie kursu płaci się 25-30 zł, a każdy kolejny kilometr to 6-10 zł.

Popularne miasta: