Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Holandii

Sieć holenderskich dróg obfituje w autostrady i drogi ekspresowe. Równie dobrze utrzymane są drogi lokalne. W kraju stosuje się następujące oznaczenia: E- autostrady międzynarodowe, A – autostrady krajowe, N – pozostałe drogi.

W Holandii do dyspozycji kierowców jest niemal 2,5 tysiąca kilometrów autostrad. Co istotne,  korzystanie z dróg jest całkowicie bezpłatne – nie wiąże się z czasowymi winietkami, ani opłatami pobieranymi za przejazd konkretną trasą.

Jedynym dodatkowym wydatkiem dla kierowców jest opłata za skorzystanie dwóch tuneli:

- tunel Kil między Gravendeel i Dordrechtem: przejazd samochodu osobowego do wysokości 2,3 m – 8-10 zł, przejazd samochodem powyżej 2,3 m wysokości – 20-25 zł.
- tunel Westerschelde między wyspą Zeeland a trasą Baarland-Terneuzen: przejazd samochodu osobowego – 20-25 zł

Z opłatą wiąże się także możliwość zaparkowania w centrach dużych miast. Niemal wszystkie miejsca postojowe są płatne, a koszt za jedną godzinę to średnio 10-15 zł. W Holandii za litr benzyny bezołowiowej zapłacimy 7,60-7,90 zł.

Mandaty nie należą do tradycyjnych opłat drogowy, ale warto zwrócić uwagę na przestrzeganie przepisów, by uniknąć dotkliwych kar. Holenderskie prawo najwyższy mandat przewiduje za jazdę pod wpływem alkoholu – do 3000 zł lub nawet więcej (w przypadku sprawy sądowej). Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, rozmowa przez telefon komórkowy czy przejazd na czerwonym świetle – do 1000 zł. Za przekroczenie prędkości 150-1500 zł.

Popularne miasta: