Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Holandii

Podstawowe informacje
Holandia to główne państwo składowe Królestwa Niderlandów, do którego należą również Aruba, Curacao oraz Sint Maarten. Kraj leży w zachodniej części kontynentu europejskiego, nad Morzem Północnym. Od południa graniczy z Belgią, od wschodu zaś z Niemcami. W ukształtowaniu terenu dominuje tu rzeźba nizinna, a państwo jest usytuowane w dorzeczu rzek: Ren, Moza i Skalda. Jedna czwarta terytorium Holandii znajduje się poniżej poziomu morza, dlatego obszar kraju systematycznie ulega zatem pomniejszeniu i zalewaniu przez wody morskie.

Sama nazwa Holandia stanowi formę potoczną, w oficjalnym języku dyplomatycznym przyjmuje się natomiast nomenklaturę: „Królestwo Niderlandów”. Kraj ten słynie z malowniczych pól tulipanów, licznych wiatraków i powszechnej jazdy na rowerze. Pod względem ustroju politycznego Holandia to monarchia parlamentarna, głową państwa jest obecnie król Wilhelm Aleksander.

Ludność    
Liczba ludności kraju sięga ponad 16 milionów 700 tysięcy mieszkańców. Występuje tu bardzo duża gęstość zaludnienia – aż 404 osoby na km kwadratowy. Ponad 80% populacji stanowią Holendrzy. Pozostałe nacje zamieszkujące to państwo to natomiast ludność wywodząca się z innych krajów europejskich. Językami obowiązującymi w Holandii są niderlandzki i fryzyjski (w prowincji Fryzja).

Największe miasta
Konstytucyjną stolicą Holandii jest Amsterdam, miasto położone w regionie północnym, nad rzeką Amstel. Stanowi ono największą metropolię tego kraju i jeden z głównych ośrodków gospodarczo-kulturalnych. Zamieszkuje je ponad 800 tysięcy ludzi. Stolicą administracyjną państwa jest natomiast Haga, miasto położone nad Morzem Północnym. Stanowi ono siedzibę rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Liczba ludności sięga tu prawie 500 tysięcy.

Pozostałe większe miasta Holandii to natomiast Rotterdam i Utrecht, które wraz z Amsterdamem i Hagą tworzą aglomerację Randstad. Ponadto w kraju znajdują się 24 miasta o  liczbie mieszkańców od 100 do 500 tysięcy.

Transport
Holandia posiada jedną z najgęstszych sieci dróg na świecie, na którą składa się 2360 km autostrad. Drogi są świetnie utrzymane i zapewniają sprawne połączenia ze wszystkimi zakątkami kraju. Podróżowanie jest najczęściej bezpłatne, natomiast za przejazd tunelami pobierane są opłaty.

Dobrze rozwinięta jest również holenderska kolej - Nederlandse Spoorwegen. Pociągami można podróżować bezpiecznie i w komfortowych warunkach, a połączenia są stosunkowo częste. Na przejazd czeka się bowiem średnio od 15 do 30 minut. Bilet kolejowy można nabyć w automacie na stacji.

Po Holandii można również śmiało podróżować autokarem. Transport ten jest ściśle skorelowany z komunikacją miejską, obowiązują tu te same bilety. Ponadto autobusem można dostać się w każdy rejon kraju.

Jeśli chodzi o transport lotniczy, największe międzynarodowe lotniska w Holandii to: Amsterdam – Schiphol, Rotterdam, Eindhoven, Groningen, Enschede Twente. Obsługują je głównie takie linie lotnicze, jak Aer Lingus, British Airways, KLM, LOT, EasyJet, Wizzair, Ryanair. Ze względu na stosunkowo niewielką powierzchnię kraju, w obrębie samej Holandii samoloty nie są często wykorzystywanym środkiem transportu.

Jak się dostać z Polski?
Z Polski do Holandii można dostać się samochodem, autokarem lub samolotem. Jeśli chodzi o podróżowanie busem lub autokarem, ceny przejazdu zaczynają się od około 260 zł od osoby. Znacznie szybsza i niejednokrotnie tańsza jest opcja lotu bezpośredniego. Można lecieć z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Katowic. Linie Wizzair zapewniają rejsy w cenie nawet od 62 zł.

Turystyka
Najwięcej atrakcji turystycznych Holandii znajduje się w Amsterdamie. Jest to miasto, którego 20% populacji stanowią cudzoziemcy, przybywający tu z różnych rejonów świata w poszukiwaniu przygód. Metropolia słynie z frywolnych uciech – powszechnej dostępności marihuany i dzielnicy Czerwonych Latarni, gdzie w oknach wystaw można oglądać roznegliżowane prostytutki. Inne charakterystyczne miejsca stolicy to natomiast park rozrywki "De Efteling”, Muzeum Van Gogha, mieszkanie Anny Frank czy ogromny park tulipanów De Keukenhof.

Innym holenderskim miastem szczególnie wartym odwiedzenia jest Haga. Można tu zwiedzić między innymi muzeum malarstwa holenderskiego, XIX-wieczny pasaż handlowy czy Binnehof – siedzibę rządu i parlamentu.

W podróży po Holandii nie sposób pominąć również Leiden, rodzinnego miasta Rembrandta. Jest to ośrodek nauki i kultury, posiada jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, na którym wykładał między innymi Albert Einstein.

Turyści chętnie zwiedzają również Rotterdam, malownicze miasto portowe z ogromnymi drapaczami chmur, gdzie lokalną atrakcją jest przejażdżka windą w budynku Euromast na wysokość 185 m.

Oprócz wspaniałych miast symbolem Holandii są wiatraki w Kinderdijk – zespół zabytkowych urządzeń pochodzących z XVIII wieku. Zupełnie nietypowe oblicze tego kraju można natomiast odkryć w Staphorst, wiosce ortodoksyjnych protestantów. Z kolei w okolicach Groningen warto odwiedzić ośrodek opieki nad fokami.

Popularne miasta: