Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Chin

Informacje ogólne i położenie

Chińska Republika Ludowa to państwo w Azji Wschodniej. Jest najludniejszym krajem na świecie – Chiny zamieszkuje ponad 1,3 mld ludzi, co stanowi niemal 20 proc. populacji świata. To także trzecie państwo pod względem powierzchni i druga gospodarka świata. Graniczy z Afganistanem, Bhutanem, Indiami, Kazachstanem, Kirgistanem, Koreą Północną, Laosem, Mjanmą, Nepalem, Pakistanem, Rosją, Tadżykistanem i Wietnamem.

Chiny podzielone są na 22 prowincje, 5 regionów autonomicznych (Kuangsi, Tybet, Mongolia Wewnętrzna, Ningxia, Sinciang), 4 miasta wydzielone (Chongqing, Pekin, Szanghaj, Tiencin) i 2 specjalne regiony administracyjne (Hongkong i Makau). To kraj socjalistyczny rządzony przez jadną partię. Językiem urzędowym jest chiński (mandaryński), a walutą – yuan. 45 proc. populacji to bezwyznaniowcy, a ponad 30 proc. wyznaje religie chińskie.

Podróż samolotem

Polskę i Chiny dzieli wiele tysięcy kilometrów. Na trasie między stolicami krajów, jest to nawet ponad 7 tys. km. Przy tak dużych odległościach najlepiej sprawdza się transport lotniczy. Zwłaszcza, że zainteresowanie połączeniami z krajami Azji z roku na rok wzrasta i ceny są bardzo przystępne.

Na przykładowej trasie Warszawa-Pekin do dyspozycji jest kilka możliwości. Jedną z najkorzystniejszych propozycji oferują linie lotnicze Air China. Za bezpośredni lot do stolicy Chin trzeba zapłacić średnio 1500 zł. W podobnej cenie jest lot liniami Aerofłot, ale w tym przypadku wymagana jest przesiadka w Moskwie. Nieco drożej, bo średnio 1700-1800 zł trzeba zapłacić za bilet linii Emirates. W tym przypadku także konieczna jest przesiadka – w Dubaju. Na trasie tej skorzystać można również z usług Qatar Airlines. Bilet kosztuje średnio 1800-1900 zł, a przesiadka odbywa się w katarskim mieście Doha. Najdroższy, choć dla wielu najbardziej dogodny, będzie przelot liniami lotniczymi LOT – bezpośrednie połączenie kosztuje 2000-2200 zł.

Podróżni często wybierają inny cel podróży. Popularny jest np. Szanghaj. W tym przypadku trzeba liczyć się z nieco wyższymi cenami. Qatar Airlines oferuje połączenie z przesiadką w Doha za 2000-2100 zł, Aerofłot z przesiadką w Moskwie za 2800-2900 zł, a przelot liniami KLM z przesiadką w Amsterdamie to minimum 3000 zł. Wszystkie ceny dotyczą lotu w jedną stronę.

Podróż pociągiem

Rozwiązanie to przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych podróżnych i miłośników kolei. Pierwszy etap to pokonanie trasy z Warszawy do Moskwy. Bilet kosztuje średnio 400-450 zł, wymaga także wykupienia wizy białoruskiej i rosyjskiej. Druga część podróży to trasa Moskwa-Pekin. W tym przypadku koszt biletu to już 2000-2400 zł w drugiej klasie i nawet 3500 zł w pierwszej. To podróż bardzo długa, ale sama w sobie może stanowić dużą atrakcję.

Atrakcje turystyczne

Chiny to ogromny kraj, więc wskazać można wiele miejsc, które warto odwiedzić. Najbardziej charakterystyczne to Wielki Mur Chiński – najwspanialsza budowla tego regionu, mierząca kilka tysięcy kilometrów (główna część ok. 2,5 tys. km), Pałac Letni w Pekinie ze wspaniałymi ogrodami czy Terakotowa Armia – ponad 3 tysiące unikalnych figur chińskich wojowników.

Turystów przyciąga także bardzo nowoczesny Szanghaj – metropolia, która nigdy nie śpi. Warto zobaczyć również atrakcje przyrodnicze – niezwykle malownicze Jezioro Zachodnie czy rezerwat przyrody Jiuzhaigou, w którym żyją m.in. pandy wielkie.

Wyznaczanie trasy