Przepisy ruchu drogowego w Chinach
W przeciwieństwie do większości krajów świata, w Chinach obcokrajowcy mają bardzo ograniczoną możliwość poruszania się po kraju samochodem. Międzynarodowe prawo jazdy nie obowiązuje. Nie ma także możliwości „wymiany” na prawo jazdy chińskie. Konieczne jest posiadanie prawa dłuższego pobytu na terytorium Chin i zdanie tamtejszego egzaminu.
Chińskie prawo jazdy wymaga wznowienia co dwa lub cztery lata (w zależności od kategorii). Nie wiąże się to jednak z kolejnym egzaminem, ale koniecznością powtórnych badań lekarskich. Niemal całe terytorium kraju jest dostępne dla obcokrajowców (także zmotoryzowanych), za wyjątkiem wyznaczonych stref wojskowych i przygranicznych. Wypożyczalnie samochodów działają jednak od niedawna i tylko w niektórych miastach, jak np. w Pekinie, Szanghaju czy Kantonie.
W zdecydowanej większości chińskich regionów obowiązuje ruch prawostronny. Wyjątkiem jest Hongkong i Makau, gdzie kierowcy poruszają się lewą stroną. Kierowca zobowiązany jest do posiadania ważnego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz aktualnego ubezpieczenia samochodu.
Chiński ruch drogowy w uprzywilejowanej roli stawia pieszych i rowerzystów. Należy więc zachować szczególną ostrożność. Wszelkie kolizje wiążą się z wysokimi karami, a kiedy poszkodowany zostanie ranny - z koniecznością wypłacenia mu odszkodowania lub finansowania leczenia.
Ulice największych miast są zazwyczaj bardzo zatłoczone. Praktycznie na całym terytorium Chin kierowcy podchodzą do przepisów ruchu drogowego bardzo swobodnie. Nagminnie dochodzi do takich wykroczeń jak: brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, brak włączonych świateł mijania, niestosowanie kierunkowskazów, wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach.
Chińskie prawo drogowe przewiduje kary w postaci mandatów (z roku na rok są coraz wyższe) oraz punktów karnych. Służby największą uwagę przykładają do przekraczania dozwolonej prędkości, należy więc bezwzględnie stosować się do ograniczeń widocznych na znakach.