Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Chiny - pogoda i klimat

Chiny leżą w obrębie trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej (południe i wyspa Hajnan), podzwrotnikowej (zachód, centrum i wschód kraju) i umiarkowanej (północ i północno-wschodnia część Chin). Pierwsza z nich występuje w odmianie monsunowej z porą suchą i deszczową. Średnia roczna suma opadów wynosi tu od 700 mm na wybrzeżu Morza Żółtego do 3000 mm na wyspie Hajnan. Najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń z temperaturą -5oC w Pekinie do 20oC na wyspach południowych. Najcieplej bywa w lipcu – do 30oC.

Obszary Chin znajdujące się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego charakteryzują się odmianą suchą i kontynentalną. W styczniu średnia temperatura wynosi od -8 do -26oC, natomiast w lipcu sięga 25oC. Średnia roczna suma opadów nie przekracza 250 mm na metr kwadratowy.

W Chinach północno-wschodnich panuje klimat umiarkowany. W styczniu temperatura spada od 10 do 30oC poniżej zera, natomiast w lipcu osiąga średnią wartość 20oC. Roczne opady mieszczą się w granicach od 250 do 1000 mm.

Na obszarach południowo-wschodnich wybrzeży Chin występuje zjawisko gwałtownych tajfunów.

Popularne miasta: