Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Chiny – zabytki i atrakcje

Zabytki
Chiny są krajem o kilku tysiącleciach historii, dlatego mogą poszczycić się wieloma cennymi zabytkami z odległych epok. Wiele z nich mieści się w Pekinie, gdzie znajdziemy między innymi słynne Zakazane Miasto, a więc dawną siedzibę cesarzy z dynastii Ming i Quing. Jest to olbrzymi kompleks pałacowy obejmujący 720 tysięcy metrów kwadratowych, na których znajduje się tu aż 999 pokoi. W stolicy Chin mieści się także Pałac Letni dynastii Quing oraz Świątynia Nieba.

Wśród chińskich zabytków z pewnością należy wymienić Grobowiec Cesarza Qin Shishuang, który został pochowany w otoczeniu terakotowych żołnierzy z brązu. Ten starożytny zabytek znajduje się u podnóży Góry Li w Lintongu. W prowincji Shandong, w Qufu mieszczą się natomiast mauzoleum, dawna posiadłość i świątynia Konfucjusza. Całość stanowi rekonstrukcję kompleksu z V wieku p. n. e.

Na Górze Wadong, w prowincji Hubei można z kolei podziwiać architektoniczny zespół pałaców i świątyń dynastii Yuan, Ming i Quing. Warto także odwiedzić Stare Miasto Lijang (w prowincji Yunnan) i Stare Miasto Ping Yao (w prowincji Shanxi). Pierwsze z nich jest kompleksem urbanistycznym z X wieku, stworzonym przez lud Naxi.

Swoistym symbolem Chin jest natomiast Wielki Mur, najdłuższy tego typu obiekt na świecie, który powstawał w okresie od III wieku p. n. e. do połowy XVII stulecia (za czasów dynastii Ming). Jego długość wynosi 6700 km i jest to największa zachowana do czasów współczesnych budowla obronna na całym globie.

Ciekawe miejsca
W tak obszernym państwie jak Chiny znajduje się mnóstwo niezwykle interesujących miejsc. Jednym z nich jest Góra Tai, święte miejsce chińskiego cesarstwa. Wznosi się tu ogromny Pawilon Nieba, a najwyższym punktem góry jest Szczyt Nefrytowego Cesarza.

Niewątpliwie ciekawym zakątkiem jest dolina Jiuzhaigou w prowincji Sichuan, słynąca z malowniczych lasów, jezior i wodospadów. Warto odwiedzić także Park Narodowy Trzech Rzek w Yunnan, malownicze Góry Huang, rezerwaty pandy wielkiej (m. innymi w prowincji Syczuan) czy Park Narodowy na Górze Lu w Jiangxi.

Atrakcje turystyczne
W Chinach można z pewnością przeżyć wielką duchową przygodę, odwiedzając liczne miejsca związane z buddyzmem, jak np. Góra Emei, gdzie znajduje się między innymi posąg Buddy z Leshan. Miłośnicy współgrania natury i kultury powinni natomiast odwiedzić parki i ogrody miasta Suzhozu. Jedną z najciekawszych atrakcji w Szanghaju jest z kolei trzydniowy rejs po rzece Jangcy.
   

Popularne miasta: