Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Chiny – regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny
Chińska Republika Ludowa pod względem administracyjnym dzieli się na 22 prowincje, 5 regionów autonomicznych, 4 miasta wydzielone i 2 specjalne regiony administracyjne.

Regiony turystyczne
Głównym obszarem koncentracji ruchu turystycznego w Chinach jest wschodnie i południowo-wschodnie wybrzeże. Można tu wyodrębnić trzy regiony turystyczne takie, jak region północny, obejmujący Pekin i Tianjin, delta rzeki Jangcy (czyli Szanghaj, prowincje Jiangsu i Zhejiang) i delta rzeki Perłowej (z miastami Kanton i Shenzhen).

Pekin należy do najprężniejszych rejonów turystycznych na świecie, rocznie odwiedza go blisko 100 milionów ludzi. Każdy, kto tu przyjeżdża, chce oczywiście zobaczyć olbrzymi Plac Tian’anmen. Ponadto do znanych obiektów należą Zakazane Miasto, czyli dawny pałac cesarski dynastii Ming i Quing, Świątynia Nieba oraz Pałac Letni.

W delcie rzeki Jangcy leży największe miasto Chin – Szanghaj. Metropolia słynie z kosmopolitycznego klimatu i olbrzymich drapaczy chmur. Przykładem imponującego budynku jest Shanghai Tower (zaplanowany na 632 metry wysokości). Obecnie największym wieżowcem miasta jest Shanghai World Financial Center (ponad 400 metrów). Oprócz tego w Szanghaju można podziwiać również liczne zabytki, jak np. Wielki Teatr, Ogród Yuyuan czy Katedra She Shan.

W południowych Chinach najwięcej turystów odwiedza metropolię Kanton w prowincji Guangdong. Jest to miasto portowe i ważny ośrodek handlowy. Można tu podziwiać liczne monumentalne budowle, jak wieża Zhenhai, meczet Huaisheng czy pomnik Pięciu Baranów.

Popularne miasta: